zdjęcie do cv

Zdjęcie do CV – Zobacz z czego śmieją się rekruterzy…

Niemal co druga osoba ubiegająca się o pracę dołącza niewłaściwe zdjęcie do CV. Dodanie fotki z wakacji, z imprezy przyjaciela, czy jednego z urzekających, ale na portalach social media ‚selfie’ jest pomysłem fatalnym – jeśli chodzi o twoje szanse na pracę. Z takim zdjęciem bez wątpienia wygrasz w kategorii “rozrywka”, a twoje CV rozbawi do łez cały dział HR.

Zdjęcie to miecz obusieczny. Może wspierać budowanie pozytywnego wizerunku, ale może go też zburzyć. Nieodpowiednie zdjęcie zamieszczone do życiorysu jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które szukają pracy. Szczególnie młodzi ludzie i osoby 50+ sami okaleczają swoje CV źle dobraną fotografią.

Poniżej zamieszczamy najdziwniejsze zdjęcia, jakie kandydaci dołączyli do swoich życiorysów (źródło wykop.pl) . Ten problem dotyczy zwłaszcza osób, które żałują wydać kilka złotych na dobrego fotografa.

Czego zatem należy unikać dodając fotkę do CV? 

1. Nie dołączajcie zdjęć z dziubkami i innymi dziwacznymi minami…

zdjęcie w CV


2. Zdjęcia z wakacji zostawcie w albumie

zdjęcie w CV


3. Nie upiększajcie i nie udziwniajcie swoich zdjęć 

zdjęcie do CV


4. Nie skanujcie też zdjęć z dyplomów, legitymacji i innych swoich  dokumentów

zdjęcie do CV


 5. Zdjęcie z imprezki? Odpada…

zdjęcie do CV


6.  Zdjęcia typu „selfie” wstawiajcie co najwyżej na Instagram

zdjęcie w cv


7.  Nie dołączajcie zdjęcia całej sylwetki

(chyba, że aplikujecie na stanowisko modela/modelki czy hostessy)

zdjęcie do cv

8.  Tutaj z kolei rekruter musi zgadywać od kogo dostał CV…

zdjęcie do cv

Oczywiście można spotkać więcej błędów i grzechów popełnianych przez kandydatów przy załączaniu zdjęcia do CV. Zdarzają się też zdjęcia w bikini, bardzo wyraźnym dekoltem u Pań, zdjęcia rodzinne czy bardzo kiepskiej jakości… Widok danego kandydata na tle szafy lub pejzażu ogrodu może świadczyć o tym, iż nie przykłada się on odpowiednio do powierzonych mu zadań.

 No dobra, już wiesz czego NIE wstawiać.
Przejdźmy zatem do głównych zasad skutecznego zdjęcia w CV. 

                                                                 Dobre zdjęcie w CV rządzi się pewnymi regułami:

  • profesjonalne zdjęcie do cvprezentuje twarz en face, ewentualnie górną część torsu
  • zdjęcie jest aktualne
  • postawa do zdjęcia jest wyprostowana
  • wyraz twarzy na zdjęciu powinien być pogodny
  • jest wykonane na neutralnym, jednolitym tle (najlepiej jasnym)
  • zdjęcie jest w dobrej jakości
  • strój powinien być profesjonalny, biznesowy

Badania pokazują, że nawet zawodowi rekruterzy, oceniając CV ze zdjęciem, bardzo często sugerują się subiektywną oceną kandydata lub kandydatki głównie na podstawie wyglądu. Jeżeli chcemy być zapamiętanym, to warto wykorzystać w tym celu nasze najlepsze zdjęcie, czytaj: najbardziej pasujące do budowanego przez nas wizerunku. Dlaczego? Gdyż zdjęcie w CV ułatwia pracę rekruterowi. Jeśli jest wzrokowcem, to łatwiej zapamięta twarz niż nazwisko.

Osoba na fotografii powinna wzbudzać zaufanie i robić pozytywne wrażenie. Jeśli nie masz pomysłu jakie zdjęcie dodać do CV użyj zwykłej fotografii w formacie legitymacyjnym. Może być to zdjęcie z dowodu osobistego lub z dyplomu ukończenia uczelni (o ile jest to zdjęcie aktualne)

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv

Podsumowanie

Wnioski nasuwają się same. Zdjęcie w CV jest mile widziane przez pracodawcę, a jeszcze milej gdy zrobione przez profesjonalnego fotografa. Fotografia uwiarygodni nasze CV, zasugeruje, że nie mamy nic do ukrycia oraz pomoże nam zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dzięki zdjęciu, CV staje się bardziej osobiste i wiarygodne. Choć co prawda fotografia nie jest obowiązkowa, to coraz częściej pracodawcy w ogłoszeniach sami dopisują formułkę o załączeniu zdjęcia do CV.

Nie mówi się o tym głośno – ale nadal zdjęcie jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę w przypadku zawodów, w których aparycja ma znaczenie.

źródło zdjęć : http://www.wykop.pl/ramka/778427/najdziwniejsze-zdjecia-dodawane-do-cv


Zdjęcie do CV – Zobacz z czego śmieją się rekruterzy… dnia 17 kwietnia 2015 rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"