uniwersalne cv

Czy istnieje Uniwersalne CV?

Przez szereg lat rekrutacja zmieniła swoje oblicze. Niegdyś poszukiwania pracy przypominały standardową procedurę, w której kandydaci przedstawiali swoje umiejętności za pomocą sztampowych życiorysów i niemalże bliźniaczych listów motywacyjnych, zwanych szumnie podaniami. Obecnie, to prawdziwy konkurs mający wyłonić najlepszego kandydata, który wniesie do firmy oprócz kwalifikacji, unikatowe wartości i umiejętności.


Inne spojrzenie na CV

Pierwszym etapem, jaki czeka każdego kandydata, jest jego weryfikacja na podstawie dokumentów aplikacyjnych. To od nich zależy, czy będziemy mieli szansę zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Musimy na nie spojrzeć, jak na własną wizytówkę, potraktować je jak pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Każdy z nas doskonale zna zasadę pierwszych sekund poznawczych, które w obcej osobie wzbudzają albo pozytywne, albo negatywne nastawienie do nas samych. Dokładnie taka sama reguła rządzi się podczas zapoznawania się z naszą aplikacją.

Z drugiej strony, poszukiwanie pracy do dla wielu z nas aplikowanie w wielu firmach. I właśnie w tym momencie łatwo jest popełnić kluczowy błąd, który zdyskwalifikuje nas do dalszych rozmów nie tylko u jednego pracodawcy, ale praktycznie u wszystkich. Chcąc skrócić sobie czas przygotowywania dokumentów i tym samym pozornie przyspieszyć znalezienie zatrudnienia sięgamy po wszechobecne uniwersalne CV, a więc wzór powszechnie dostępny w Sieci.

Powiedzmy sobie szczerze, że jeśli zaprezentujemy się dokładnie tak samo, jak sto innych osób nasze szanse na pokazanie się z innej strony maleją do zera, a my jesteśmy jednym z wielu aplikantów „ubranych” w te same szaty.

doswiadczenie w cv

Uniwersalne CV – czy istnieje?

Z profesjonalnego punktu widzenia osoby, które mówią o sobie, że są kreatywne i otwarte na nowe pomysły oraz wyzwania przeczą tym cechom, sięgając po uniwersalne CV, które tak naprawdę nie istnieje. Co to oznacza? Owszem, możemy skorzystać z szablonu, ale coś, co pasuje do setek tysięcy ludzi, nie jest niczym godnym polecenia. Dodatkowo my sami nie powinniśmy tworzyć niczego własnego, opartego na tym wzorze. Mówiąc wprost, nie kuśmy się o własnoręcznie stworzone uniwersalne CV, które co prawda będzie się różniło od tych z Internetu, ale nie będzie wnosiło żadnych unikatowych wartości dla potencjalnego pracodawcy.

Zawsze świeże CV

Na początek przyjmijmy, że uniwersalne CV w ogóle nie istnieje. Każda branża i każda firma to inne potrzeby, wymagania i oczekiwania od nowego pracownika, a więc za każdym razem należy stworzyć nową wizytówkę, nowy dokument. Personalizacja jest kluczem do wyróżnienia się spośród innych osób. Naturalnie, nie można wyjść poza kanon rekrutacyjny, aczkolwiek mamy możliwość wykreowania swojej osoby w sposób jak najbardziej zbieżny z profilem przedsiębiorstwa.

Zadbajmy o estetyczną i w pełni profesjonalną szatę graficzną. Co prawda, wiele firm oczekuje CV w formie elektronicznej, ale niektórzy nadal dopuszczają formę tradycyjną. Jeśli tak jest, wybierzmy dobrej jakości papier, zadbajmy o dobry druk i naturalnie, czytelność oraz estetykę.

Pamiętajmy, że musimy odpowiedzieć na konkretne potrzeby, które nasz pracodawca opisał w ogłoszeniu. To nie wszystko, warto bowiem zajrzeć na firmową stronę, zapoznać się z działalnością, misją i wizją firmy i odnieść się do prezentowanych tam wartości, podkreślając w sobie te cechy i umiejętności, które szczególnie wpisują się w profil firmy.

Ścieżka zawodowa jest tak samo ważna, jak wykształcenie. W tym punkcie koniecznie zwróćmy uwagę rekrutera na te stanowiska i obowiązki, które dały nam kolejne umiejętności, podniosły kwalifikacje i sprawiły, że nasze doświadczenie zawodowe jest znacznie bogatsze. Ten zabieg warto przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy nasza ścieżka zawodowa nie jest spójna, tzn. zajmowaliśmy się wieloma rzeczami na różnych stanowiskach, czy też pracowaliśmy w kilku różnych branżach. Taka zawodowa wielobarwność jest niewątpliwie atutem, ale jeśli jej nie podkreślimy, może być odebrana jako niezdecydowanie do konkretnego zawodu.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


kod


Umiejętności – Wypisz swoje mocne stronyuniwersalne cv

Umiejętności – każdy z nas może pochwalić się szerokim spectrum działania, wieloma osiągnięciami i doświadczeniem. Zanim je wszystkie wypunktujemy,
zastanówmy się, co z tej góry dobroci jest cenne w oczach naszego przyszłego pracodawcy. Przykujmy uwagę czytającego naszymi osobliwymi perełkami, których musiałaby szukać w morzu wszystkiego. Pamiętajmy, że ogólnikowe, naszpikowane wieloma informacjami dokumenty zazwyczaj po kilku sekundach lądują w koszu.

Szalenie ważnym punktem każdego CV jest profil zawodowy. Tutaj podobnie, jak w innych punktach, podkreślamy i delikatnie rozwijamy wyłącznie te kwestie, które będą miały istotny wpływ na przyszłe stanowisko pracy. Naturalnie, nie pomijamy i skracamy naszej ścieżki zawodowej, jednak skupiamy uwagę tylko na tym, co rzeczywiście będzie wyróżniające i przydatne.

Prosto do sukcesu

Tworząc własne, spersonalizowane CV otwieramy sobie drzwi do sukcesu. Stajemy się rozpoznawali i śmiało możemy powiedzieć, że mamy motywację do tej, a nie innej pracy. Jeśli napisanie aplikacji sprawia nam trudność, nie sięgajmy po tak zwane uniwersalne CV, ale zróbmy własne, robocze, w którym wypiszemy dosłownie wszystko. Tworząc to jedne, jedyne, o wiele prościej będzie wyłuskać dokładnie to, czego potrzebujemy. Zawsze też możemy zgłosić się do darmowego dorady zawodowego, który pomoże nam skonstruować najlepszy dokument.


[Głosów:4    Średnia:4/5]

Czy istnieje Uniwersalne CV?
Pamiętaj, że Uniwersalne CV nie istnieje. Twój życiorys powinien być każdorazowo dopasowany do branży, w której chcemy aplikować.
Uniwersalne CV
Written by: CraftCv
Date Published: 02/09/2016
5 / 5 stars

Czy istnieje Uniwersalne CV? dnia 17 lutego 2016 rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"