idealne cv

Szukanie pracy w internecie – Kompendium Wiedzy

Internet jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem znalezienia zatrudnienia. Na taką formę poszukiwań decyduje się obecnie około 60% Polaków. Coraz więcej firm (a w zasadzie przeważająca większość) przedłożyła już nowoczesne media nad tradycyjne. Pracodawcy wiedzą, że młodzi szukają pracy głównie w internecie, dlatego właśnie tam można znaleźć najwięcej ogłoszeń skierowanych do tej grupy wiekowej.

W gazetach nadal publikuje się ogłoszenia o pracę, ale jest ich mniej i pełnią w większości przypadków funkcję wizerunkową dla firmy. Pozostaje więc Internet. Nie wystarczy jednak skorzystać z jednego czy dwóch serwisów z ogłoszeniami o pracę, aby wyczerpać wszystkie możliwości ? gdzie i jak szukać pracy?

Internet jest dzisiaj największym rynkiem pracy zarówno dla pracodawców jak i osób poszukujących pracy, ponieważ:  

Pracodawcom pozwala szybko i stosunkowo tanio znaleźć potencjonalnego pracownika do firmy. Opublikowana oferta w Internecie od razu nie znika, funkcjonuje tam tak długo, jak pracodawca chce aby była ona dostępna dla osób szukających pracy i pozwala pracodawcom dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych tą ofertą.  

Osobom poszukującym pracy pozwala oszczędzać czas i pieniądze, ponieważ nie muszą oni pokonywać kilometrów aby złożyć dokumenty aplikacyjne i nie muszą wydawać pieniędzy na bilety, znaczki pocztowe i prasę z ofertami pracy. Internet dla poszukujących pracy jest darmowym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy o bardzo dużym zasięgu, ponadto mogą oni tam znaleźć codziennie nowe oferty pracy

szukanie pracy

Serwisy ogólne

Infopraca.pl – Infopraca jest serwisem ogłoszeniowym bezpłatnym dla małych firm, w efekcie więc na stronie znajdziemy zarówno ogłoszenia od większych graczy na rynku, jak i od mniejszych firm, których nie stać na ogłoszenie się w płatnych serwisach.

Monster – Ogłoszenia głównie z korporacji, firm międzynarodowych lub o zagranicznym kapitale. Małe firmy na ogłoszenia w Monster po prostu nie stać. Jedyne ogłoszenia o mniej specjalistycznych wymaganiach (duże firmy nie zwykły płacić ponad 1000 zł za ogłoszenie o naborze na sprzątaczkę) to ogłoszenia z OHP i Urzędów Pracy, które Monster publikuje.

Pracuj.pl – obecnie najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Skierowany do managerów i specjalistów. Sporo opcji ułatwiających szukanie pracy (wyszukiwanie branżowe, alerty, profile). Serwis przydatny niezależnie od branży w której poszukujemy pracy, choć ofert firm mniejszych możemy tu nie znaleźć.

GazetaPraca.pl – internetowe wydanie ogłoszeń z Wyborczej. W serwisie znajdziemy zarówno ogłoszenia od dużych firm, jak i  z mniejszych. Serwis chętnie wybierany przez agencje pracy tymczasowej i doradztwa personalnego.

Jobs.pl – serwis dla szukających pracy z całej Polski. Dużo ogłoszeń zarówno bezpośrednich (od firm) jak i od pośredników (agencje rekrutacyjne). Jobs z punktu widzenia pracodawcy jest tańszy niż pracuj.pl czy monster i dlatego sporo firm znajdziemy tylko na tym serwisie.

Gratka.pl – zakładka praca obfituje w ogłoszenia od klientów serwisu (firm, które Gratce zleciły rekrutację lub firm, które nie ujawniają swoich danych) oraz firm z sektora MŚP. (Oferty są płatne, ale cena za ogłoszenie zaczyna się od 2 zł, jest wiec kilkadziesiąt razy tańsza niż np. pracuj.pl – w efekcie ogłoszeń mamy sporo, choć bez międzynarodowych korporacji).

Kariera.pl – ogłoszenia drobne bezpłatne dla pracodawców, w efekcie mamy więc pełen przekrój branż i stanowisk, wraz z ogłoszeniami z urzędów pracy. Zdecydowanie warto mieć w zakładkach.

Szybkopraca.pl – niezbyt drogie ogłoszenia powodują, że mamy tu sporo ofet pracy z różnych branż. Serwis zarówno dla studentów i pracowników tymczasowych, jak i specjalistów (choć dużych korporacji tu na pewno nie znajdziecie).

Otopraca.pl – serwis Grupy Allegro. Z ogłoszeń głównie handel i IT


Czytaj: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? <<


Multiwyszukiwarki pracy

Strony, na których można znaleźć ogłoszenia o pracę pochodzące z innych serwisów noszą nazwę muliwyszukiwarki. Dzięki nim można za jednym razem przejrzeć oferty pochodzące z różnych stron www. Najlepsze multiwyszukiwarki to:

 • gowork.pl
 • praca.trovit.pl
 • jooble.com.pl
 • pl.jobrapido.com
 • praca.money.pl

Serwisy ogłoszeniowe

Następnie możemy przeglądać oferty pracy zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych. W sieci jest kilka dużych, ogólnokrajowych serwisów np.:

 •  tablica.pl
 •  gumtree.pl
 • olx.pl
 • praca.gratka.pl

Strony internetowe Agencji Doradztwa Personalnego

Prowadzą serwisy internetowe, w których znajdziemy szereg interesujących porad, możliwość zalogowania się do bazy oraz oferty pracy, na które aktualnie prowadzone są rekrutacje.

Biura Karier

Każda uczelnia ma swoje biuro karier. Wystarczy że wpiszecie w wyszukiwarkę nazwę uczelni w waszym mieście + frazę biuro karier i będziecie mieć dostęp do ogłoszeń o pracę sygnowanych przez uczelnię. Nie każde biuro karier działa prężnie, ale te które działają (np. biuro karier UJ) oferują bezpłatne zamieszczenie ogłoszeń i korzysta z tego wiele firm. Za pomocą biura karier znajdziecie nie tylko pracę, ale również staże i praktyki.

Strony Firmowe

Strony internetowe dużych firm posiadają często zakładkę/podstronę „kariera” z ofertami pracy

Pracodawcy na swoich stronach zamieszczają także informacje dotyczące pracy i możliwości kariery w firmie. Można tam znaleźć, oprócz aktualnych ofert pracy, informacje dotyczące zasad rekrutacji, programów stażowych i praktyk zawodowychJeżeli chcemy pracować w określonej firmie to szukamy ofert pracy na stronie www firmy, także warto wypełnić kwestionariusz on-line, co pozwoli nam zaistnieć w bazie potencjalnych kandydatów do pracy i wziąć udział w przyszłym procesie rekrutacji.

Własne ogłoszenia

Internecie jest bardzo dużo darmowych serwisów ogłoszeniowych, gdzie można nie tylko zapoznać się z ogłoszeniami o pracę, ale również zamieścić własne ogłoszenie. Internet oferuje również możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia w kategorii „szukam pracy”. Zamieszczając swoją ofertę należy pamiętać o tym, żeby była ciekawa, przykuwająca uwagę, a jednocześnie krótka i konkretna.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


Serwisy Społecznościowe

Portale społecznościowe to dla rekrutera gigantyczne źródło informacji o kandydacie do pracy. Coraz częściej sprawdzają oni potencjalnych kandydatów przed wysłaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Googlowanie kandydata przyjmuje charakter przedwstępnej „rozmowy” kwalifikacyjną. Z Internetu można dowiedzieć się więcej o kandydacie, niż z informacji zamieszczonych jego CV. Opinia jaką wyrobi sobie rekruter  będzie miała wpływ na decyzję o ewentualnym zatrudnieniu.

 • www.goldenline.pl
 • www.profeo.pl
 • www.linkedin.com

Fora internetowe z działami „oferty pracy”

To także miejsca, gdzie możemy znaleźć informacje o możliwościach zatrudnienia, wymienić opinie i znaleźć informacje o zaletach i wadach pracy w określonej firmie.

Strony internetowe Powiatowych Urzędów Pracy

   Urzędy coraz częściej zamieszczają w Internecie trafiające do nich oferty pracodawców. W praktyce prawie każdy urząd posiada swoją stronę www i dosyć łatwo je wyszukać. Można także skorzystać z wyszukiwarki na stronie Publicznej Służby Zatrudnienia: www.psz.praca.gov.pl/hr/PoSearch/index.php

Portale z pojedynczymi zleceniami

 • oferia.pl
 • zlecenia.przez.net
 • freelanceria.pl,
 • useme.pl
 • inclick.pl

Nasze Wskazówki: 

 • Aby skutecznie szukać pracy, należy codziennie przeglądać stworzoną na własne potrzeby bazę miejsc, w których pojawiają się interesujące nas ogłoszenia.
 • Najważniejsza jest skuteczna selekcja ogłoszeń – w poszukiwaniu pracy zawsze liczy się jakość wysyłanych aplikacji, a nie ilość. Lepiej przeredagować CV i stworzyć aplikację pod konkretnego pracodawcę niż wysłać cokolwiek.
 • Zależność jest prosta – im więcej czasu „zainwestujemy” w czynności związane z szukaniem pracy, tym szybciej ją znajdziemy.
 • Przed wysłaniem aplikacji należy za każdym razem bardzo uważnie przeczytać ogłoszenie i odnieść zawarte w nim informacje do własnego doświadczenia. Pamiętaj, że 90% aplikacji wysyłanych do firm przez poszukujących pracy nie odpowiada wymaganiom wymienianym w ogłoszeniach rekrutacyjnych.
 • Niepowodzenia się zdarzają i są normalnym elementem procesu uczenia się. Ważne, żeby się nie poddawać i nie tracić entuzjazmu, wtedy na pewno uda się osiągnąć obrany cel.

SZUKANIE PRACY

 • nazwa firmy (ewentualnie doradztwa),
 • krótki opis działalności firmy,
 • w typowym ogłoszeniu, musi pojawić się dokładna nazwa stanowiska. Niektóre są w języku angielskim. Może to wynikać z faktu, iż w danej firmie funkcjonuje nazewnictwo angielskie. Panuje także przekonanie, że nazwa obcojęzyczna bardziej przyciąga, bo wydaje się prestiżowa.
 • konkretne, charakterystyczne i specyficzne wymagania stawiane kandydatowi na dane stanowisko.
 • oferta pracodawcy – dokładny adres, telefon, sposób kontaktu

Internet jest bardzo dobrym narzędziem, ale nawet najlepsze narzędzie, niewłaściwie używane, nie pozwoli osiągnąć nam celu. Musimy pamiętać, że internet to studnia bez dna. Znajdziemy tam wszystko. Obok uczciwych ofert, możemy trafić również na oszustów. Bądźmy czujni i nie dajmy się złapać na lep słodkich obietnic. Zanim podamy swoje dane nieznajmomej osobie, sprawdźmy ją, chociażmy googlując nazwę firmy oraz czytając opinie na forach intenetowych.

Źródła pomocnicze: gadzetomania.pl, www.careers.uni.wroc.pl, zaradnakobieta.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Szukanie pracy w internecie - Kompendium Wiedzy
Poszukiwanie pracy w Internecie jest obecnie najlepszym wyjściem na szybkie znalezienie pracy. Sprawdź jak wykorzystać Internet w poszukiwaniu pracy!
Szukanie pracy w internecie
Written by: CraftCv
Date Published: 11/09/2015
5 / 5 stars

Szukanie pracy w internecie – Kompendium Wiedzy dnia 20 listopada 2015 rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"