skuteczne cv

Skuteczne CV – co powinno zawierać? 5 Rad

Skuteczne CV to połowa sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Jeśli zawiera ono odpowiednio skonfigurowane ze sobą elementy, jest w stanie zachęcić rekrutera lub pracodawcę do skontaktowania się z kandydatem.

Zdjęcie do CV – czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pomimo faktu, że zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, w Polsce przyjęło się, że jest ono umieszczane w niemal każdym dokumencie tego typu. Jeśli umieszczamy w CV zdjęcie, należy pamiętać o tym, że nie może to być zdjęcie dowolne. Przede wszystkim powinno być to zdjęcie dobrej jakości w kolorze i o jednolitym tle, na którym to zdjęciu widać twarz, oczy i część ramion. Warto zadbać o odpowiednio elegancki ubiór (sukienka, marynarka z koszulą).

Nie zaszkodzi także delikatny uśmiech, który ociepli wizerunek. Jeśli aplikuje się na wysokie stanowiska, warto jest zainwestować w profesjonalną fotografię biznesową.


Czytaj:  Zdjęcie do CV – Zobacz z czego śmieją się rekruterzy…


Czytelność to podstawa

Skuteczne CV powinno być czytelne. Muszą się znaleźć w nim najważniejsze kategorie (jak dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, edukacja, umiejętności dodatkowe, języki i zainteresowania). Należy przy tym unikać umieszczania w CV długich akapitów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wypunktowania i krótkie zdania. To na co chcemy zwrócić uwagę osobie przeglądającej CV warto jest oznaczyć za pomocą pogrubienia lub podkreślenia. Dzięki temu wydobędzie ona z CV najważniejsze informacje, które chcieliśmy jej na swój temat przekazać.

Doświadczenie zawodowe i edukacja – kryterium istotności

Uzupełniając CV o doświadczenie zawodowe i edukację, należy wpisywać tylko takie informacje, które będą istotne dla przyszłego pracodawcy. Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, powinny to być wyłącznie informacje na temat prac stałych, staży, praktyk czy wolontariatu związanego z zawodem. Należy unikać informowania o pracach dorywczych i działalnościach niezwiązanych z stanowiskiem, na które się aplikuje.

Podobnie jest w przypadku informacji o zdobytym wykształceniu. Jeśli ukończyło się szkołę wyższą, warto jest zrezygnować z informowaniu o ukończonej szkole średniej, chyba że profil ukończonej klasy może być naszym zdaniem, istotny dla przyszłego pracodawcy.

Znajomość języków obcych – o czym pamiętać?

Podając w CV stopień znajomości poszczególnych języków obcych, warto jest pamiętać o tym by posługiwać się skalą Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Obejmuje ona połączone ze sobą litery i cyfry. Im są one niższe, tym niższy poziom znajomości języka. Np. poziom A1 lub A2 oznacza znajomość podstawową (gdzie jednocześnie A2>A1), poziom B1 i B2 oznacza opanowanie danego języka w stopniu zaawansowanym, natomiast poziomy C1 i C2 – biegłą znajomość konkretnego języka.

Dzięki stosowaniu takich oznaczeń rekruter lub potencjalny pracodawca będą wiedzieć, że mają do czynienia z profesjonalistą.


Czytaj: Umiejętności w CV – lista najbardziej porządanych kompetencji 


Cele zawodowe

Stosunkowo często pomijanym elementem CV są cele zawodowe. W tej rubryce umieszcza się krótką (na około 50 słów) informację o tym kim jesteśmy, jakie są nasze osiągnięcia, gdzie chcemy pracować i jakie są nasze dalsze kierunki rozwoju.

Statystyki wskazują, że celów zawodowych nie wpisuje w CV prawie 80% osób ubiegających się o pracę. To błąd, ponieważ dzięki takiej zwięzłej informacji pracodawca lub rekruter są w stanie podjąć decyzję, którą osobę wybrać.


Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


Dodatkowo:

  • Ogranicz swój życiorys do 2 stron – zwięzłość to podstawa
  • Unikaj osobistych informacji, takich jak religia, stan cywilny czy płeć, gdyż nie powinny one mieć znaczenia w procesie rekrutacyjnym
  • Zasadę odwróconej chronologii zastosuj również w prezentacji historii wykształcenia
  • Dopasuj treść CV do ogłoszenia
  • Opisując swoje sukcesy odwołuj się do liczb
  • Zapisz plik w odpowiednim formacie – najlepiej PDF

Wygląd życiorysu często decyduje o tym, czy rekruter zdecyduje się zapoznać bliżej z jego treścią, dlatego polecamy skorzystać z Kreatora CV, który jest rekomendowany przez rekruterów. 

Skuteczne CV – co powinno zawierać? 5 Rad dnia 9 lutego 2016 rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"