rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – 7 cennych wskazówek

Pracodawcy czasem korzystają z możliwości przeprowadzenia wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej za pośrednictwem telefonu. Służy to eliminacji słabszych kandydatów. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać odbierając telefon od rekrutera!

Co zrobić, gdy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon?

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to spore wyzwanie dla kandydata ubiegającego się o pracę. Taka rozmowa może być nawet trudniejsza niż na żywo, ponieważ brakuje tu kontaktu wzrokowego, mimiki, a wszystko co nas reprezentuje, to brzmienie głosu oraz suche informacje, jakie musimy w ciągu krótkiej chwili umiejętnie przekazać. Czasem trudno na tej podstawie zrobić dobre wrażenie, a niestety to głównie będzie się liczyć dla rekrutującego.

Bywa, że zaledwie szczegóły zaważą na naszym niepowodzeniu. Jeśli pracodawca usłyszy w tle jakieś głosy, hałas telewizji, muzyki, lub cokolwiek innego – słowem wszystko, co oddziała w w sposób subiektywny na niekorzyść, możemy się pożegnać z wymarzoną posadą. Warto więc zadbać o te szczegóły, które tylko pozornie wydają się być nie do przewidzenia.

1. Poproś o kolejny telefon

Otóż jeśli nie czujemy się aktualnie na siłach, aby przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną za pośrednictwem słuchawki telefonicznej, zawsze możemy poprosić, aby dzwoniący zatelefonował do nas później. Zyskamy trochę czasu, aby się przygotować, wyciszyć i opanować stres oraz zaskoczenie.

2. Znaj swoje CV

Koniecznie trzeba być gotowym na pytania dotyczące naszego CV. Z pewnością zostaniemy poproszeni o szczegóły na temat kariery zawodowej, wykształcenia, poprzednich pracodawców. Znajmy też ważne daty ukończenia studiów, uzyskania dyplomu. To przecież nasze życie, więc warto coś na ten temat wiedzieć.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


3. Pochwal się kwiecistą mową

Spróbujmy powstrzymać się od bezdźwięcznego przytakiwania. Zwroty typu Yhm, ekhm, aha będą świadczyć nie tylko o braku kultury, ale także zdolności lingwistycznych i umiejętności retoryki. Podczas gdy ubiegamy się o stanowisko polegające na kontakcie z ludźmi, na pewno jesteśmy w wówczas na przegranej pozycji.

Pamiętaj, że w rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon bardzo ważne są takie rzeczy, jak:

- intonacja,
– dobór słownictwa,
– precyzja wysławiania się,
– szybkość mówienia,
– głośność mówienia,

Unikaj wszelkich niekulturalnych zachowań, np.:

- żucia gumy,
– jedzenia czegokolwiek,
– chrupania,
– mlaskania;
– nerwowego pstrykania długopisem,
– stukania palcami o biurko,
– pociągania nosem,
– chrząkania

4. Nie zadawaj zbędnych pytań

 Nie pytajmy o o zarobki czy możliwość awansu, ponieważ na to jeszcze nie czas. Lepiej zaangażujmy się w rozmowę dowiadując się o zakres obowiązków, bo to będzie o nas dużo lepiej świadczyć.

5. Znaj rozmówcę

Dobrze jest też od razu wiedzieć z kim się rozmawia. Zapisz sobie, gdzie wysłałeś CV, aby szybko skojarzyć firmę i rodzaj stanowiska, o jakie się ubiegasz.

rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

6. Nie daj się zaskoczyć

Szukając pracy powinniśmy być zawsze przygotowani na telefon od pracodawcy. Stwórzmy sobie krótką autoprezentację i stosujmy ją bez zaskoczenia, a wówczas otrzymamy szansę uczestnictwa w kolejnym spotkaniu.

Musimy być gotowi na takie same pytania jak podczas standardowej rozmowy, zatem trzeba również umieć odpowiedzieć na pytania dotyczące:

- naszej motywacji do pracy
– naszych umiejętności
– oczekiwań finansowych (sami jednak nie pytamy o wynagrodzenie)
– tego, co wiemy o firmie do której kandydujemy
– pytań, jakie chcemy zadać rozmówcy

7. Niedosłyszenie pytania

Jeśli w wyniku zakłóceń nie dosłyszysz pytania, grzecznie poproś o jego powtórzenie „czy mógłby Pan powtórzyć pytanie – coś przerwało i nie dosłyszałem do końca” – niż odpowiadać w „ciemno”.

Jeżeli wydaje ci się, że poszło ci źle, bo nie słyszałeś pozytywnych reakcji rekrutera, nie przejmuj się. Osoby z działów personalnych celowo ukrywają swoje opinie i emocje, aby przetestować twoją odporność i nie dawać ci nadziei zbyt wcześnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – 7 wskazówek
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - o czym należy pamiętać? Poznaj 6 cennych wskazówek dzięki którym zrobisz dobre pierwsze wrażenie!
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Written by: CraftCv
Date Published: 07/23/2015
5 / 5 stars

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – 7 cennych wskazówek dnia 23 lipca 2015 rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"