Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – 12 wskazówek jak zabłysnąć

Dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną? Jesteś zdeterminowany, aby tym razem w końcu się udało? Rozmowa kwalifikacyjna potrafi wywołać w nas niezły stres. Nic dziwnego, bowiem zależy od niej nasza przyszłość.

Istnieje powszechne przekonanie, że osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną decydują o zatrudnieniu kandydata w ciągu pierwszych 30 sekund rozmowy o pracę… Przeczytaj 12 ważnych porad, które możesz wykorzystać podczas rozmowy o pracę, aby zwiększyć swoje szanse i dostać wymarzoną pracę!

Oto 12 podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Bądź punktualny!

Nikt nie lubi spóźnialskich. Postaraj się być na miejscu ok. 10 minut przed umówioną godziną.

2.  Ubiór

Pamiętaj, że nie ma stroju uniwersalnego. Zawsze przed rozmową kwalifikacyjną, powinieneś sprawdzić, jaki dress code obowiązuje w firmie, do której aplikujesz. Ubiór kandydata do pracy w znacznej części wpływa na decyzję przyjęcia go do pracy.

3.  Przygotuj się

Zastanów się jakie pytania chciałbyś zadać rekruterowi / pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej.  Zawsze warto mieć też ze sobą teczkę, w której mamy dodatkową kopię naszego życiorysu zawodowego, certyfikaty czy referencje od poprzednich pracodawców.

4.  Entuzjazm

Energia i entuzjazm kandydata budzą również w rekruterze pozytywne odczucia. Powinniśmy pamiętać by nasz entuzjazm pokazywać. Poczynając od mocnego i pewnego uścisku dłoni, po ton głosu, wyrazisty sposób mówienia, oraz postawę.

5. Optymizm to podstawa

Włącz pozytywne myślenie! Daj się poznać z jak najlepszej strony. Pracodawca chce sprawdzić czy dobrze będzie mu się z Tobą współpracowało, ale Ty też masz szansę dowiedzieć się, czy to jest miejsce dla Ciebie.


Zobacz także:  Skuteczne CV, które zapewni Ci pracę


6.  Zadawaj pytania

Wywiad to rozmowa dwóch stron. Zadawanie pytań nie jest przypisane tylko do rekrutera!

7.  Mów prawdę

Nie staraj się zataić faktów bo i tak prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw. Odpowiadając na pytania typu „Dlaczego odeszła Pani/odszedł Pan z poprzedniej pracy?”  warto być szczerym, ponieważ unikanie tematu lub owijanie w bawełnę, niepotrzebnie może wzbudzić podejrzenia. Brak możliwości rozwoju, nieprzyjemna atmosfera w pracy, czy zwolnienia grupowe stanowią całkowicie usprawiedliwione powody chęci zmiany.

8. Słuchaj aktywnie

Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych umiejętności osób poszukujących pracy. Większość z nas wychodzi z założenia, że umiejętność słuchania jest nam dana ” w pakiecie” wraz z innymi zmysłami. Nic bardziej mylnego! Oprócz tego że słyszymy naszego rozmówcę, musimy dodatkowo zinterpretować jego intencje.

9.  Skype? Telefon?

Nie zawsze pierwszy etap rekrutacji odbywa się twarzą w twarz. Coraz częściej osoby rekrutujące pierwszą selekcję kandydatów przeprowadzają przez telefon czy video czaty. Takie metody oszczędzą czas zarówno osoby przeprowadzającej proces rekuracji jak i kandydata, redukuje koszty (kandydat nie musi jechać na spotkanie) a przy niektórych zawodach (telemarketer, handlowiec), rozmowa telefoniczna pozwala zbadać kompetencje, których w inny sposób nie sposób stwierdzić.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv

10. Lista słabych stron

Najlepszą odpowiedzią na pytanie o wady, jest podanie takich słabych stron, które można potraktować jako zaletę na stanowisku, na które aplikujemy. Dla przykładu, za wadę  uważasz zbytnią szczegółowość, która może być przecież mocnym atutem w pracy na stanowisku grafika, architekta, księgowej czy copywritera.

11.  Bądź sobą

Bądź sobą, mów prawdę, nie upiększaj przesadnie swoich zdolności.  Jeżeli zaprezentujesz nie do końca prawdziwe umiejętności, możesz otrzymać pracę na stanowisku wymagającym od Ciebie dużo większej wiedzy niż ta, którą rzeczywiście posiadasz…

12.  Podziękuj i zostaw pozytywne wrażenie

Podziękuj za poświęcony czas po zakończeniu rozmowy i zapytaj, jak wyglądają dalsze etapy procedury rekrutacyjnej. Dobrym sposobem jest wysłanie e-maila z podziękowaniem za rozmowę.

Zebraliśmy wszystkie te informacje i na dole przygotowaliśmy dla was prezentację

Powodzenia w szukaniu wymarzonej pracy!

CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"