referencje w cv

Referencje w CV – wykorzystaj je i zdobądź pracę szybciej!

Referencje w CV zawsze są mile widziane dla pracodawcy. Potwierdzają, że pracowałeś w danej firmie, a także dadzą pewien ogólny obraz twoich umiejętności, stosunku do wykonywanych obowiązków oraz efektywności. Obecnie istnieje możliwość dodania referencji do CV. Czy jest to praktyczne i sensowne rozwiązanie?

Sekcja referencje w CVreferencje w cv

Sekcja „referencje” przeznaczona jest na przedstawienie opinii na temat danej osoby. Przez jednych pracodawców są to dodatkowego informacje, którymi kierują się podczas wyboru kandydata, przez innych traktowane bywają, jako zupełnie niepotrzebny element. Trudno bowiem stwierdzić ich faktyczną wiarygodność. Wielokrotnie się zdarza, że są pisane przez samych kandydatów. Przedstawią więc zafałszowany obraz i są oszukane. Istnieje też pewna grupa pracodawców, która zasugeruje się takimi referencjami.

Lepszym, bo wiarygodniejszym rozwiązaniem, będzie umieszczenie w sekcji „referencje” kontaktu do osób, które mogą wyrazić opinię na temat kandydata. Zainteresowany pracodawca odniesie wrażenie, że osoba ubiegająca się o pracę nie ma nic do ukrycia. W razie konieczności będzie mógł posłużyć się tym sposobem kontaktu i skorzystać z bezpośrednich referencji.

Referencje z jednej firmy mogą być przez nas wykorzystywane wielokrotnie w przyszłości, choć w oczach rekrutera zazwyczaj najbardziej istotne będą referencje z ostatniego miejsca zatrudnienia.

referencje w cv

Gdzie umieszczać referencje?

Pierwsze sekcje, które znajdują się na samej górze są czytane najczęściej. Bywa, że rekruterzy nie czytają CV „od deski do deski” dlatego konieczne jest zaprezentowanie się z od najlepszej strony jak najszybciej pozyskują ich uwagę. Stosownym miejscem umieszczenia sekcji „referencje” będzie więc zaraz po doświadczeniu, językach i umiejętnościach. Będzie to stosowna kolejność i bardzo czytelny układ treści dla rekrutera.

Zobacz także: Błędy w CV, które zniszczą Twoje szanse na rozmowę o pracę <<

Jak wiele referencji umieszczać?

Bezwzględnie skupiamy się wyłącznie na referencjach, które są dla nas najważniejsze. Decydując się na umieszczenie formy kontaktu do osoby, która może udzielić o nas stosownych informacji, skupmy się na tych pracodawcach, z jakimi prowadziliśmy dłuższą współpracę. Im lepiej zna nas poprzedni szef, tym więcej będzie mógł o nas powiedzieć. Jeśli miałyby to jednak być opinie, które mogą przedstawić nas w złym świetle, lepiej powstrzymać się od umieszczania danych takiego pracodawcy.

Pamiętaj, im ważniejsze stanowisko pracy, na które aplikujesz, a szczególnie dotyczy to stanowisk kierowniczych, tym większe prawdopodobieństwo, że rekruter zapyta o referencje lub poprosi o wyrażenie zgody o możliwość skontaktowania się z byłym przełożonym.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


Podsumowując pamiętaj, że dane teleadresowe poprzednich pracodawców zawsze zwiększają wiarygodność naszej kandydatury. Poza granicami naszego kraju jest to wręcz punkt konieczny, bez którego trudno będzie znaleźć jakąkolwiek pracę, więc nie należy tego lekceważyć.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

Referencje w CV - wykorzystaj je i zdobądź pracę szybciej!
Referencje w CV - Jak je pokazać, aby zwiększyć szanse na pracę? Przeczytaj praktyczne wskazówki jak zaprezentować swoje referencje!
Written by: CraftCv
Date Published: 10/31/2015
4 / 5 stars

Referencje w CV – wykorzystaj je i zdobądź pracę szybciej! dnia 9 listopada 2015 rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"