mail z cv

Mail z CV – co wpisać w mailu do pracodawcy?

Niestety często mamy problem ze sformułowaniem takiego maila. Jak zatem przygotować wiadomość z cv i listem motywacyjnym? Co wpisać w treści maila a co w jego tytule?

Mail z CV – co wpisać?

W dobie wszechobecnego internetu często korzysta się z narzędzi elektronicznych również w procesach rekrutacji oraz przy aplikowaniu na wymarzoną posadę. Wysyłanie dokumentów rekrutacyjnych pocztą elektroniczną jest proste i wygodne – pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu obu stron. Bywa też optymalne w przypadku chęci wstępnego udostępnienia swoich danych potencjalnym pracodawcom w celu ewentualnego umówienia się na konkretny termin.

Wysłany mail z cv w pewnych przypadkach jest porównywalny z osobistym spotkaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że taki mail do pracodawcy jest także pewną formą kontaktu i również tutaj obowiązują określone zasady.

Dobre wrażenie od samego początku

Jeśli mail do pracodawcy jest jedyną formą kontaktu, jego pierwsze wrażenie na nasz temat zostanie zbudowane tylko na bazie samej wiadomości i wtedy może liczyć się wszystko. Bardzo ważny jest adres e-mailowy, ponieważ wielu starających się o pracę popełnia głupi błąd – korzysta z adresu stworzonego na prywatne potrzeby, zawierającego często niepoważne słowa bądź wysłanego z domeny takiej jak buziaczek.pl. Odbiorca wiadomości może łatwo się dzięki temu zniechęcić, od początku nie traktując poważnie osoby korzystającej z tego rodzaju adresu.

Żeby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, warto posługiwać się innym e-mailem (jak najbardziej wypada założyć nowy), najlepiej wyglądającym profesjonalnie, zawierającym imię i nazwisko.

Podobnie istotny jest temat wiadomości, bo to kolejna rzecz, którą zobaczy jej odbiorca. Część osób w ogóle nie wpisuje niczego w pole tematu, co jednak może doprowadzić do sytuacji automatycznego usunięcia maila przez filtry czy nawet przez pracodawcę. Tytuł e-maila powinien jasno określać cel jego wysłania, stanowisko na jakie się staramy, oraz obowiązkowo numer referencyjny (jeśli jest podany w innym przypadku można podać np. miejsce pracy).

Przykładowe tematy maila do pracodawcy/ rekrutera:

(1.)
„Dotyczy rekrutacji na stanowisko: ………………. (nr ref:………..).”

(2.)
„Aplikacja na stanowisko: ………………………. Nr ref ……………..”

(3.)
„Nazwa stanowiska (nr ref).”

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


Zawartość – najważniejsza kwestia

Ponieważ wysłany mail z cv nie może dotrzeć do pracodawcy bez żadnej treści, pozostaje kwestia wpisania tam czegoś istotnego. Dobrze sprawdzi się krótkie opisanie załączników, wyrażenie nadziei na pozytywne wejrzenie w ich treść, pozostawienie poniżej swojego imienia, nazwiska i danych kontaktowych. Może to być potrzebne w celu lepszego powiązania tych danych z treścią wysłanego cv, jeśli coś by się zawieruszyło, ułatwia też nawiązanie wstępnego kontaktu. Zdania wpisane w mailu powinny zostać zredagowane w stylu formalnym, z zachowaniem form grzecznościowych. Nie trzeba pisać zbyt dużo, zwłaszcza jeśli dostarcza się również list motywacyjny.

Niedopuszczalne jest stosowanie kolokwializmów, warto unikać też skrótów, zdrobnień i zbyt poufałych zwrotów. Tak przygotowany mail z cv powinien zostać dobrze przyjęty przez osobę zajmującą się rekrutacją.


Czytaj także: Szukanie pracy w internecie – Kompendium Wiedzy


W treści maila do pracodawcy/rekrutera powinniśmy zatem zamieść:

  • powitalny zwrot grzecznościowy,
  • informację, na jakie stanowisko pracy aplikujesz,
  • informację, gdzie zapoznałaś się z ofertą pracy,
  • informację, jakie dokumenty przesyłasz w załączniku.

Załączniki

CV i list motywacyjny zapisujemy w popularnych formatach – jako pliki Word lub PDF. Pliki dokumentów aplikacyjnych powinny być czytelnie nazwane:

Jan_kowalski_cv.doc, Jan_kowalski_list_motywacyjny.doc
lub
CV (Jan kowalski).doc , list motywacyjny(Jan kowalski).doc

Przykład maila z CV

Szanowni Państwo
w odpowiedzi na ofertę pracy dla _________________ (nazwa stanowiska), zamieszczoną ________________ (informacja, gdzie zapoznałaś się z ogłoszeniem), przesyłam stosowne dokumenty: ___________________ (nazwa dokumentów, np. cv i list motywacyjny).
Z góry dziękuję za czas poświęcony na ocenę mojej kandydatury.

Z poważaniem

____________ (twoje imię i nazwisko)

Ważne

  • Nigdy nie wysyłaj wiadomości hurtowo z podaniem wielu adresatów, ponieważ może to zostać źle odebrane. Niestety, jeśli chcesz być traktowany poważnie, trzeba się nieco poświęcić i każdy e-mail wysłać osobno.
  • Jeśli jednak bardzo zależy ci na jakiejś posadzie, być może warto byłoby sięgnąć po tradycyjne metody, wydrukować aplikację na ładnym papierze i osobiście dostarczyć ją do siedziby firmy. W dzisiejszych czasach takie działanie nas wyróżni.

[Głosów:44    Średnia:2.8/5]

Mail z CV - co wpisać w mailu do pracodawcy?
Mail z CV - co wpisać w mailu do pracodawcy? Wysyłając cv warto zastosować się do kilku sprawdzonych zasad. O czym powinieneś pamiętać wysyłając mail z CV?
Mail z CV
Written by: CraftCv
Date Published: 11/30/2015
Mail z CV - co wpisać w mailu do pracodawcy?
5 / 5 stars

Mail z CV – co wpisać w mailu do pracodawcy? dnia 1 grudnia 2015 rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"