klauzula do cv

Klauzula do CV – Aktualna wersja

Proces rekrutacji musi się odbywać zgodnie z prawem, a ustawodawca narzuca obowiązek poufności danych osobowych. Pracodawca nie może wykorzystywać ich w innym celu, aniżeli na potrzeby procesu rekrutacyjnego. Stąd konieczne jest umieszczenie w CV odpowiedniej klauzuli, w której wyrażamy na to zgodę.

Jeśli zapomnimy dodać ten ważny element, wówczas pracodawca nie może przeanalizować naszego CV, nawet jeśli jesteśmy najlepszym kandydatem na proponowane przez niego stanowisko.

Dużym nietaktem jest też umieszczenie w klauzuli nazwy konkretnej firmy, a CV trafia do zupełnie innego przedsiębiorstwa. Do takiego błędu często dochodzi wówczas, gdy kandydat wysyła hurtem kilkanaście życiorysów.

Jak w całości brzmi klauzula do CV?

Osoby poszukujące pracy bagatelizują ten problem. Skupiają się na wyszczególnieniu kwalifikacji i wykształcenia. Gotową formułkę bezmyślnie wklejają na koniec CV. Tymczasem obecnie obowiązuje nowa klauzula, która zawiera adnotację o tekście jednolitym. W poprzedniej, takiego dopisku nie było.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). 

Klauzula do CV w innych językach

Nie tylko w  Polsce klauzula CV jest konieczna. Będzie niezbędna w niemieckiej wersji CV, a także angielskiej. Poniżej aktualna klauzula CV w obu językach:

Wersja angielska:

I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2002, No. 101, item 926 as amended.

Wersja niemiecka:

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch die Firma für die Rekrutierungszwecke verwendet werden, gemäβ dem Gesetz vom 29.08.1997 über den Schutz der Personaldaten (Gesetzblatt von 2002, Nr. 101, Pos. 926 mit späteren Änderungen).

Gdzie umieścić klauzulę CV?

Klauzula CV powinna być umieszczona zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym. Najlepiej gdy wstawimy ją w stopkę ostatniej strony dokumentu. Gdy umieścimy ją w naszym szablonie dokumentu CV na stałe, będziemy mieć całkowitą pewność, że na pewno o niej nie zapomnimy.

Niektórzy klauzulę CV traktują dość lekko, nie mają świadomość jak jest ważna. Wystarczy, że pracodawca nie zauważy jej w naszym dokumencie, a będzie miał doskonały powód, aby CV wylądowało w koszu. To zatem konieczny warunek, aby pracodawca mógł w ogóle przystąpić do procesu rekrutacji. Warto jednakże pamiętać, że nasze dane osobowe nie mogą być wykorzystywane w żadnym innym celu, niż dla potrzeb pracodawcy. Mogą jednak kilkakrotnie posłużyć podczas rekrutacji w kilku etapach.


Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


 

klauzula do cv


kod


Klauzula CV jest więc tak istotna, jak nasze dane personalne i trzeba o tym pamiętać.

Gdy spojrzymy na najczęściej popełniane błędy w CV okaże się, że klauzula CV, a właściwie jej brak znajduje się w czołówce. Wśród innych – równie popularnych błędów – warto wskazać:

 • wysłanie wielu CV do jednej firmy
 • brak estetyki naszego CV
 • „pokolorowanie” znajomości języków obcych
 • niepoprawne zdjęcia.

 Profesjonalne CV w kilku prostych krokach (czytaj)

Osoba ubiegająca się o pracę poprzez tę formułkę zgadza się na to, by CV przeglądali pracownicy działu kadr lub specjaliści od HR w danej firmie. Adnotacja upoważnia pracodawcę do korzystania z dokumentów kandydata w konkretnym procesie rekrutacyjnym w danej firmie. Niektórzy uważają, że dodając klauzulę CV zgadzamy się również na obrót naszymi danymi. Niekiedy kandydaci podejrzewają, że pracodawca sprzedaje dane np. firmom telemarketingowym. Takie działanie jest niezgodne z prawem.

W klauzuli zgadzamy się na udostępnienie danych wyłącznie dla celów rekrutacyjnych. I żadnych innych


[Głosów:2    Średnia:3/5]

Klauzula do CV - Aktualna Wersja
Klauzula do CV - sprawdź aktualną wersję Klauzuli Ochrony Danych Osobowych. Sprawdź jak powinna brzmieć poprawna klauzula do CV.
Klauzula do CV
Written by: CraftCv
Date Published: 10/06/2015
5 / 5 stars

Klauzula do CV – Aktualna wersja reviewed on 6 października 2015 by rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"

 • fafik

  Aktualna to: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb
  niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia
  29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z
  2014r., poz.1182 ze zm.).