jak ubrac sie na rozmowe kwalifikacyjna

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj 4 Rady

Rozpoczynając poszukiwania pracy musimy być gotowi na spełnienie określonych wymogów formalnych. Powinniśmy zatem być grzeczni, starannie dobierać słowa i pamiętać o kulturze osobistej. Na rozmowie kwalifikacyjnej będzie ważny także wizerunek, który może zaważyć na ostatecznym werdykcie, czyli odrzuceniu bądź akceptacji naszej kandydatury.

Dowiedziono, że pierwszym kryterium oceny podczas pierwszego spotkania z naszym przyszłym pracodawcą ma w 56% nasz wygład zewnętrzny, gestykulacja, mimika twarzy, mowa ciała. Następnie w 37% decydująca jest barwa i tonacja głosu. Ostateczne znaczenie,  bo tylko w 7%, ma treść tego co mówimy.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Klasycznie i schludnie

Podstawą jest czysty i wyprasowany strój, najlepiej w stonowanych kolorach. Mężczyznom poleca się zakładać  garnitur, choć nie smoking. Należy wyważać rangę spotkania i także nie przesadzać ze zbyt oficjalnym ubiorem. Zarówno kobiecie, jak mężczyźnie poleca się założenie koszuli w odcieniach bieli, beżu bądź ciemniejszych. Marynarka czy żakiet będą zdecydowanie pożądane.

Należy zwrócić też uwagę czy staramy się o pracę w firmie tradycyjnej czy nowoczesnej. Do tych pierwszych zaliczamy banki, kancelarie adwokackie, firmy zajmujące się ubezpieczeniami czy księgowością. Nowoczesne to np. agencje interaktywne, reklamowe, domy mody czy lokale rozrywkowe. W każdym wypadku jednak musimy wcześniej dowiedzieć się jaka jest kultura firmy, aby móc podporządkować ją do jednej z wymienionych kategorii.

Czego na pewno nie praktykować

Pod żadnym pozorem nie ubieraj się na rozmowę kwalifikacyjną na sportowo lub w stylu casual. Jeśli założysz jeansy, t-shirt bądź podkoszulek, swoim strojem pokażesz, że zupełnie nie zależy ci na tym spotkaniu, nie jesteś przygotowany i trafiłeś tam przypadkowo, z ulicy. Taka postawa sprawi, że niemal na pewno zostaniesz zdyskwalifikowany.

Kobiety nie powinny ubierać się byt kuso. Niemile widziane jest ponadto zakładanie zbyt ekstrawaganckiej biżuterii, a nawet malowania paznokci na jaskrawe kolory.


Czytaj: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


Charakter pracy

Nie bez znaczenia jest charakter pracy, o jaką się ubiegasz. Nie znaczy to jednak, że jeśli chcesz pozyskać stanowisko doręczyciela pizzy, to na rozmowę kwalifikacyjną wybierzesz się w dresie i czapeczce baseballówce.

jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter oficjalnego spotkania służbowego, stąd konieczne jest okazanie szacunku potencjalnemu pracodawcy. Dobrze dobrany garnitur z idealnie dopasowanymi dodatkami to konieczność w przypadku ubiegania się o pracę np. na stanowisku dealera samochodowego. Tu wygląd sprzedawcy może mieć strategiczne znaczenie podczas dokonywania transakcji. Na rozmowę kwalifikacyjną należy przyjść ubranym tak samo jak wymaga tego dress code obowiązujący na stanowisko, o jakie się ubiegasz.

Znaczenie ubioru

Łatwo jest ocenić osobę po wyglądzie. Jeśli ubranie na rozmowę kwalifikacyjną będzie nosiło ślady zużycia to znak, że zwykle nie przykładasz wagi do porządku. Stąd konkluzja, że raczej tak samo będziesz się zachowywać w pracy.

Żaden szef nie chciałby nikogo uczyć porządku, ponieważ wszyscy chcą pracować z odpowiedzialnymi i zorganizowanymi ludźmi, na których mogą polegać, a jakich nie muszą się wstydzić.

Dla Pań odradzamy:

  • falbany, koronki, kolorowe stroje we wzory – mają niewiele wspólnego z profesjonalnym wizerunkiem,
  • ostry makijaż,
  • duże dekolty, za krótkie spódnice, odsłonięte ramiona,
  • nadmiar biżuterii lub jej wielkość, modne kolie o wadze powyżej 1 kg zostawmy sobie na inne okazje,
  • sandały, klapki, koturny, buty sportowe,
  • gołe nogi, nawet zgrabne i pięknie opalone – powinny być w rajstopach lub pończochach bez względu na temperaturę otoczenia.

Mężczyźni powinni uważać na:

  • mieszania stylu sportowego z eleganckim – trampki do garnituru na pewno świadczą o sile osobowości, jednak robią złe wrażenie,
  • sandałów, klapek, butów sportowych,
  • koszuli w kratkę – styl country ma niewiele wspólnego z elegancją,
  • poluzowany krawat, podwinięte rękawy – niestety, nie usprawiedliwia tego nawet 30 stopniowy upał. Zbytni luz może być odebrany jako niechlujstwo.

Nie wiesz jaki kolor ubrań założyć?

Sprawdź  infografikę ilustrującą znaczenie kolorów! 

jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

źródło infografika.wp.pl

Odpowiednie zaprezentowanie się przed potencjalnym pracodawcą to klucz do sukcesu. Osoba wyglądająca jak profesjonalista jest najczęściej w ten sposób przez innych postrzegana, co jest bardzo ważne podczas rekrutacji. Zakładając na rozmowę kwalifikacyjna perfekcyjnie dobrany strój można w znaczącym stopniu zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pracy.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


[Głosów:2    Średnia:5/5]

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy? Co włożyć, żeby dobrze wypaść na rozmowie o pracę?
Written by: CraftCv
5 / 5 stars

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj 4 Rady dnia 26 listopada 2015 rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"