Jak rozmawiać o pensji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę?

Temat pieniędzy w naszej kulturze bywa rzadko poruszany, ponieważ został owiany pewnym niezrozumiałym tabu. W krajach zachodnich, szczególnie w Anglii, przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat zostaje powiadomiony, jakich zarobków może się spodziewać na określonym stanowisku. W Polsce ten aspekt pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę?

Kto inicjuje temat dotyczący zarobków?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to rekruter pierwszy rozpoczyna temat dotyczący oczekiwań finansowych kandydata. Jeśli jednak w ogóle nie zamierza tego uczynić, wówczas należałoby wykonać ten  ruch samodzielnie. Przecież osoba ubiegająca się o stanowisko, także wybiera pracodawcę. To dwukierunkowa relacja i każdy powinien być zadowolony.

Jak ustalić własne oczekiwania finansowe?

Każdy z nas ma inne potrzeby i rozmaite wydatki, dlatego ten aspekt jest bardzo zmienny. Nie bójmy się jednak komunikować jasno i zrozumiale własnych oczekiwań finansowych, ponieważ największą motywacją, która skłania nas do podejmowania pracy są właśnie zarobki. Nie wolno się przy tym tłumaczyć, na co i dlaczego są nam potrzebne określone pieniądze. Warto poprzeć nasz komunikat faktem, że jesteśmy doświadczeni, więc taka kwota się nam słusznie należy.

W kwestii finansów kandydat powinien być dość konsekwentny, ponieważ pracodawca musi go wynagrodzić zgodnie z oczekiwaniami, zdobytym doświadczeniem, umiejętnościami oraz możliwościami samej firmy.

Skąd czerpać wiedzę na temat standardów finansowych?

Podczas ustalania swojego wynagrodzenia, warto posiłkować się informacjami zawartymi w standardowych raportach finansowych. To ważne, aby mieć wiedzę, jak negocjować zarobki odpowiadające stanowisku, o które się ubiegamy. Jeśli znacznie je zawyżymy, zostaniemy potraktowani niepoważnie. Gdy jednak nie będziemy się dostatecznie cenić, wówczas być może otrzymamy pracę, z której w gruncie rzeczy nie będziemy usatysfakcjonowani.

jak rozmawiać o pernsji

Trzymaj się swoich mocnych stron

Na rozmowie kwalifikacyjnej należy być świadomym własnej wartości i swoich atutów. Negocjując zarobki warto więc podkreślać osiągnięcia, jakimi możemy się pochwalić, a także wspomnieć o zarobkach w poprzednich firmach. Mając wysokie wymagania finansowe powinniśmy dysponować certyfikatami czy umiejętnościami, jakie je potwierdzą.

Wartościowy kandydat ma duże szanse na dobrze wynagradzaną pracę, jednak tylko wtedy, gdy potrafi się dobrze zaprezentować. Pewność siebie i pokora muszą pozostawać w równowadze.

Podusmowując

Przed rozmową warto przemyśleć cztery kwestie, które pomogą nam określić satysfakcjonujący przedział finansowy:

1.    Budżet domowy- czyli tyle, ile potrzebujemy do tego by funkcjonować. Wliczamy w to koszty mieszkania, jedzenia, dojeżdżania do pracy, ubrań itp.) Stanowi to swoisty minimalny poziom kosztów życia.

2.    Marża – mowa to u naszym zysku, czyli pieniądzach, które chcemy przeznaczać na wyższe rozrywki i na życie na zadowalającym nas poziomie

3.    Konkurencja- sprawdźmy jakie są przeciętnie zarobki na danym stanowisku, jak duża jest konkurencja, jeśli pracodawca ma do wyboru wielu kandydatów z pewnością będą oni niżej cenieni niż pracownicy o unikatowych umiejętnościach.

4.    Możliwości pracodawcy- porozmawiajmy ze znajomymi, poczytajmy fora branżowe, bądź zróbmy delikatne rozeznanie podczas rozmowy rekrutacyjnej, tak aby nasze wymagania nie przerosły możliwości pracodawcy.

Jeśli dokonamy takiej analizy przed spotkaniem rekrutacyjnym i określimy satysfakcjonujący nas przedział wynagrodzenia, ułatwi nam to osiągnięcie obopólnego porozumienia.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


[Głosów:2    Średnia:5/5]

Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę?
Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę? Sprawdź jak rozmawiać o zarobkach podczas rozmowy kwalifikacyjnej!
Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę?
Written by: CraftCv
5 / 5 stars

Jak rozmawiać o pensji podczas rozmowy o pracę? dnia 24 października 2015 rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"