jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Czy warto szczegółowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy raczej wybrać drugi model, przybyć tam z rozpędu, zrelaksowanym i bez nadziei na sukces, a nuż się przytrafi? A może lepiej spróbować połączyć obie taktyki i jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby nie wyjść na ignoranta?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Znaj firmę, do jakiej aplikujesz

Otóż pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć zaraz po tym, gdy odłożymy słuchawkę  telefonu, w której to miła pani zaprosiła nas na pierwsze spotkanie z pracodawcą, jest zlustrowanie firmy, do jakiej aplikujemy. Bezsprzecznie musimy posiadać informacje dotyczące tego, czym się zajmuje, jakie są główne i kluczowe aspekty jej działania, ilu zatrudnia pracowników i gdzie jeszcze znajdują się jej siedziby. Możemy być niemal pewni, że pojawią się pytania z tej puli.

Jeśli zdarzy się nam polegnąć już na wstępie, jesteśmy przegrani, a ten etap jest stosunkowo prosty i do wyuczenia, więc warto zdobyć kilka punktów.


jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

źródło: http://infografika.wp.pl/


 Czytaj: Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – 7 cennych wskazówek <<

2. Miej informacje o stanowisku, na jakie aplikujemy

Po prostu nie wypada nic nie wiedzieć o naszych potencjalnych zadaniach w pracy. Oznaczałoby to, że nawet nie przeczytaliśmy oferty zamieszczonej przez pracodawcę. Taka ignorancja także nie wchodzi w grę i szybko dyskwalifikuje potencjalnego kandydata. Nie chodzi o to, aby idealnie wpasować się w wymagania, ale choćby potrafić umiejętnie spróbować stawić im czoła i zasugerować, że przy odrobinie wysiłku, podołamy wszystkim wyzwaniom.

3. Przedstaw się, stwórz idealny profil własnej osoby

Musisz być przygotowanym na pytania dotyczące twojej osoby. Na pewno będzie ich sporo i mogą być dość szczegółowe. Przejrzyj CV, postaraj się zapamiętać kiedy dokładnie skończyłeś studia, gdzie po raz pierwszy zacząłeś pracę i jakie były twoje obowiązki. Mów językiem korzyści. Dokładnie opracuj autoprezentację. Nie przechwalaj się, ale bądź pewny swych umiejętności i mocnych stron.

4. Przedstaw twój własny pomysł na rozwój

Przedstaw własny pomysł na rozwój firmy, pokaż się jako osoba kreatywna, która nie będzie się bała wyzwań i posiada konkretny plan działania do udoskonalenia. Nie bój się otwarcie prezentować własne pomysły, poczuj, jakbyś ty sam tworzył stanowisko, na jakie aplikujesz. To na pewno zaowocuje.

Ponadto postaraj się być odstresowanym, otwartym, radosnym i chętnym do rozmowy. Z pewnością pierwsza rozmowa kwalifikacyjna nie będzie łatwa, ale z każdą kolejną będziesz pewniejszy siebie. Trening czyni mistrza, więc nigdy nie odmawiaj i zawsze korzystaj z możliwości wzięcia udziału w takim spotkaniu.

Podejdź strategicznie do procesu rekrutacji – postaw sobie jasny cel, opracuj strategię, a powyższe kroki potraktuj jako narzędzia służące jej realizacji.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


Ważna wskazówka: 

Nie ma sensu tracić czasu na rozmowę, gdy łącznie wystąpią 3 warunki:

1. Zapraszający nie chce podać nazwy firmy, z której dzwoni i zasłania się hasłami:

młoda, dynamiczna, szybko rozrastająca się

2. Rozmowa odbywa się w restauracji, kawiarni, galerii handlowej, hotelu itp.

3. Nie znasz dokładnych wymagań dotyczących stanowiska, ale wiesz, że są duże możliwości awansu i można nieźle zarobić.

PRZYKAZANIA ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

  • bądź punktualny,
  • pamiętaj o przywitaniu się,
  • staraj się zachować spokój,
  • uważnie słuchaj swojego rozmówcy, odpowiadaj na jego pytania konkretnie,
  • nie przechwalaj się,
  • nie wyrażaj się źle o poprzednich pracodawcach,
  • jeśli pracodawca zada Ci pytanie o Twoje oczekiwania płacowe, to powinieneś wiedzieć, czego oczekujesz – przygotuj sobie strategię negocjacji,
  • postaraj się nie udzielać odpowiedzi zawierających wiele niepotrzebnych wiadomości,
  • miej gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego odpowiedziałeś akurat na tę ofertę,
  • wyłącz telefon komórkowy!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem w procesie rekrutacji. Poznaj 4 proste rady jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Written by: CraftCv
Date Published: 08/17/2015
5 / 5 stars

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? reviewed on 17 sierpnia 2015 by rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"