format cv

Format CV – w jakim formacie wysyłać Curriculum Vitae?

Format CV nie jest z góry ustalony, aczkolwiek być powinien. Nie mamy bowiem pewności czy wysłany przed nas dokument dojdzie dokładnie w tym kształcie, jak byśmy tego oczekiwali. Dziś program Word Office nie jest powszechnie obowiązujący.

Wysyłając swoje CV do pracodawcy możemy skorzystać z różnych formatów, w jakich możliwe jest zapisanie dokumentu tekstowego.  Na rynku jest cała masa różnych programów, a także rozmaite wydania Word Office. Swój życiorys zawodowy stworzony w programie OpenOffice możemy dostarczyć np. w formacie *.odt. Oznacza to, że nasz plik może się akurat nie otworzyć poprawnie na komputerze pracodawcy. Co wówczas? Czy tracimy szansę ubiegania się o to stanowisko?

Jaki format CV wybrać?

Najlepszym i bezawaryjnym formatem dokumentów jest CV w formacie PDF. Nie ma żadnych obaw, że nie zostanie odczytany poprawnie. Taki standard powinien obowiązywać. Wiele osób preferuje format cv w doc lub docx, aczkolwiek jest to bardzo ryzykowne.

Dużym błędem jest wysyłanie Cv z rozszerzeniem jpg, a najgorszym pomysłem będzie spakowany dokument rar. Uwierzcie, że w przypadku problemów z otwarciem pliku, nikt nie zada sobie trudu, aby nad tym popracować. W konsekwencji nasze Cv zostanie automatycznie skasowane z poczty pracodawcy. Czy warto więc ryzykować?

Zobacz także: Skuteczne CV w 5 prostych krokach

Dlaczego CV w pdf?

Pdf jest powszechnym formatem i bardzo łatwym do utworzenia. Na komputerze pracodawcy z pewnością otworzy się bez problemu. Poza tym Cv wygląda schludnie. Wielu z nas do tworzenia Cv używa ramek, czasem nawet tabel, wkleja zdjęcia itp. Jeśli program, w którym utworzyliśmy plik, nie zgodzi się z programem, jakim dysponuje pracodawca, niestety jesteśmy na przegranej pozycji. O ile Cv się w ogóle da odczytać, o tyle tabele mogą stracić swój pierwotny wygląd, konstrukcja pliku stanie się nieczytelna, a zdjęcia może w ogóle nie być.

Istnieje prawdopodobieństwo, że pracodawca uzna nas za mało profesjonalnych kandydatów, którzy nawet nie potrafią stworzyć prostego pliku. Na pewno nie zaoferuje pracy komuś tak niekompetentnemu.

Poza tym, pliki pdf zajmują zdecydowanie mniej miejsca, za co otrzymamy dodatkowy plus.

Podsumowując

  • Nasze CV wygląda zdecydowanie lepiej
  • Pdf. otwiera się na każdym komputerze i daje nam pewność, że plik zostanie odczytany w postaci, takiej jak wysłaliśmy
  • Mamy pewność, że nikt nie naniesie zmian w CV
  • Dokument zapisany w PDF się nie „rozleci”
  • PDF dodaje profesjonalizmu
  • CV w formacie PDF waży znacznie mniej

Kliknij tutaj i stwórz Kreatywne CV w kilka minut! (czytaj)

O czym należy pamiętać?

Pliki pdf mimo wszystkich swoich zalet mają jedną wadę. Nie można ich edytować, o czym należy pamiętać, gdy już zabierzemy się za jego tworzenie. Warto wygenerować sobie plik na próbę i kilka razy go sprawdzić, zanim zostanie wysłany.

Poza tym, CV powinno też być opatrzone tytułem, czyli naszym imieniem i nazwiskiem bądź numerem referencyjnym nadanym automatycznie. Takie instrukcje na pewno znajdą się w samym ogłoszeniu, dlatego warto je uważnie przeanalizować, zamiast mechanicznie wysyłać Cv, które może nie odpowiadać przyjętym założeniom.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


[Głosów:5    Średnia:4.4/5]

Format CV - w jakim formacie wysyłać Curriculum Vitae?
W jakim formacie wysłać CV do pracodawcy? Czy CV w formacie DOC jest dobrym rozwiązaniem? Sprawdź jaki format CV jest najlepszy.
Written by: CraftCv
5 / 5 stars

Format CV – w jakim formacie wysyłać Curriculum Vitae? dnia 3 listopada 2015 rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"

  • Zrobiłam CV w Ilustratorze, zapisałam jako pdf i wyszło mi 53mb jak to pomniejszyć ? :<