dobry list motywacyjny

Dobry list motywacyjny – co napisać, żeby nie trafił do kosza?

Dobry list motywacyjny powinien być skrojony dokładnie na miarę potrzeb stanowiska, o jakie się ubiegamy. Ponownie więc odpada jeden uniwersalny szablon, który stworzyliśmy kilka lat temu i dziś posługujemy się nim przy najbliższej nadarzającej się okazji. W szukanie pracy należy włożyć trochę zaangażowania i czasu, aby działanie było owocne.

5 porad jak napisać dobry list motywacyjny

1. Wstęp

  • Na górze strony po lewej stronie napisz swoje dane teleadresowe. Imię, nazwisko, adres, numer (lub numery) telefonu, adres (lub adresy) e-mail. Po prawej stronie na samej górze (wyrównane do prawej) napisz miejscowość i datę, np. Warszawa, 20 stycznia 2011 r.
  • Musisz też właściwie ‚zaadresować’ list. Jeśli w ogłoszeniu nie ma wzmianki do kogo należy się zwrócić zadzwoń do danej firmy i wypytaj o dane osoby zajmującej się zasobami ludzkimi. Nie adresuj listu automatycznie do dyrektora lub kierownika danego oddziału. Pamiętaj też, aby sprawdzić dokładnie nazwisko.
  • Następnie za pomocą zwrotu grzecznościowego, np. Szanowny Panie…. zacznij swój list. Jeśli nie znasz nazwiska osoby do której się zwracasz, znasz tylko nazwę firmy napisz we wstępie Szanowni Państwo.

2. Czytelnie i elegancko

Zadbaj, aby twoje dokumenty były estetyczne. Niedopuszczalne są żadne błędy językowe, ortograficzne czy składniowe. Prezentowany przez ciebie styl ma być twoją wizytówką. Jeśli list zawiera wiele błędów, to pracodawca może odnieść wrażenie, że kandydat jest nie tylko niestaranny, ale także niechlujny i najprawdopodobniej nie będziesz potrafił należycie wykonać swojej pracy. Nie zapominaj o tym.

Warto także pamiętać, aby pracodawcy przedstawić wszystkie kompletne dokumenty. Poza listem motywacyjnym, należy więc również dołączyć CV wraz z aktualnym zdjęciem. Elegancko oznacza też zgodnie z obowiązującymi standardami, czyli pisane uniwersalną czcionką bez zbędnych ozdobników.

Porada: Znacznie łatwiej czyta się list napisany na komputerze, niż napisany odręcznie. Odstępstwem od tego jest napisanie listu motywacyjnego odręcznie na wyraźną prośbą pracodawcy.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


3. Konkretnie i na temat

Po pierwsze więc, niech twój list motywacyjny będzie odpowiedzią na ogłoszenie pracodawcy. Zastanów się co konkretnie mógłbyś zaoferować firmie, jakie nowe rozwiązania mogłyby być wdrożone i jak usprawniłyby firmę, jeśli to akurat ty zostaniesz wybrany. Poza tym, konieczne jest przedstawienie wszystkich umiejętności, które mogą być istotne na aplikowanym stanowisku. Już na wstępie listu motywacyjnego należy odnieść się do oferty pracodawcy.

Bardzo ważne jest też zamieszczenie informacji o jakie konkretnie stanowisko się ubiegamy. Pracodawca nie będzie miał ochoty zgadywać, gdzie odnalazłbyś swoje miejsce w firmie.

4. Wykształcenie, kursy, szkolenia i cechy osobowości

Dużą przewagą listu motywacyjnego nad CV jest możliwość bardziej szczegółowego zaprezentowania własnej osoby. Być może nie posiadamy bowiem identycznych umiejętności z wymaganymi, aczkolwiek jeśli pracowaliśmy w podobnym zawodzie, warto jest tę kwestię przybliżyć pracodawcy. Tak więc obok cech osobistych predestynujących nas do wykonywania określonego zawodu, konieczne będzie także uwydatnienie kursów, szkoleń oraz posiadanego wykształcenia.

5. Klauzula

Na sam koniec trzeba umieścić, podobnie jak w CV, klauzulę zgody na wykorzystywanie naszych danych do celów rekrutacyjnych. Bez tak małego, choć niezmiernie istotnego szczegółu, możemy zostać nawet pominięci w procesie rekrutacji tracąc szansę na wymarzoną pracę.

Podsumowanie

Nawet jeśli miewamy wątpliwości, czy listy motywacyjne są w ogóle czytane przez rekruterów, to możemy być prawie pewni, że nasz wydrukowany list motywacyjny znajdzie się na biurku rozmówcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a w trakcie tego spotkania możemy być także poproszeni o bardziej dokładne omówienie niektórych opisanych w nim kwestii.


[Głosów:2    Średnia:5/5]

Dobry list motywacyjny - co napisać, żeby nie trafił do kosza?
Dobry list motywacyjny – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć. Sprawdź jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny, aby zrobił wrażenie na pracodawcy.
Dobry list motywacyjny
Written by: CraftCv
Date Published: 08/31/2015
5 / 5 stars

Dobry list motywacyjny – co napisać, żeby nie trafił do kosza? reviewed on 31 sierpnia 2015 by rated 4.9 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"