data urodzenia w cv

Data urodzenia w CV – czy warto ją umieścić?

Dzisiejszy konkurencyjny rynek nie jest sprzyjający dla ludzi po 40stym roku życia. Pracodawcy preferują zatrudniać osoby młode, ponieważ mają przeświadczenie, że tylko tacy podołają natłokowi obowiązków i nie będą mieć żadnych uwagi akceptując wszystko, co ustali szef. Pojawiają się więc słuszne wątpliwości czy umieszczać datę urodzenia w CV, czy lepiej ją ukryć zwiększając równocześnie swoje szanse na zatrudnienie?

Data urodzenia w CV – czy warto ją ukryć?

Data urodzenia w CV wydaje się być jednym z ważniejszych elementów i istotnie taka jest. Nie poleca się ukrywać tego faktu przed pracodawcą z kilku powodów. Rekruter może bowiem od razu odrzucić nasze Cv uznając, że jest niezgodne z przyjętą przez niego formułą. Ostatecznie pracodawcy szukają pewnej grupy docelowej, pracownika idealnego, a ukrycie wieku i tak się przecież wyda podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wszelkie próby oszustwa związanego z ujawnianiem swego nieprawdziwego wieku są traktowane prawie jak przestępstwo i od razu dyskwalifikują kandydata, więc tego typu manipulacje w ogóle nie powinny być rozpatrywane przez osobę ubiegającą się o pracę. Warto mieć to na uwadze.

Zobacz także: Dobry list motywacyjny – co napisać, żeby nie trafił do kosza? 

Dyskryminacja ze względu na wiek

Bywa, że zdyskwalifikowanie kandydata ze względu na wiek uznawane jest za dyskryminację. Z drugiej jednak strony, pracodawca ma prawo zatrudnić osobę zgodną z jego oczekiwaniami. Jeśli bowiem oferowane stanowisko pracy wiąże się z potrzebą dysponowania dobrą kondycją lub refleksem, młodszy kandydat na pewno będzie bardziej efektywny.


Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)

CV wzór Gral


kod


Jak jest w Polsce?

W Polsce przyjęło się zawsze podawać datę urodzenia podczas ubiegania się o pracę. Nie jest to zwykle temat tabu. W krajach zachodu ten element bywa traktowany podobnie jak brak konieczności ujawnienia stanu cywilnego. Te informacje wydają się być prywatne i nieobowiązkowe.

W Holandii podawanie daty urodzenia jest korzystne finansowo. Osoby pomiędzy 18-22 rokiem życia mogą liczyć na większe stawki, ponieważ wiek jest ich dużym atutem.

Trudno jednoznacznie określić czy w przypadku ubiegania się o pracę młodość ma pozytywne konotacje. Osoba młoda może mieć wiele energii, siły, zaangażowania, lecz brakuje jej doświadczenia, które pojawia się wraz z wiekiem.

Pracodawca powinien więc mieć możliwość wyboru pomiędzy tymi cechami, na jakich bardziej mu zależy. Przecież musi dbać o własną firmę według ustalonej koncepcji, także poprzez wybór kandydatów do pracy. Raczej nie ma to nic wspólnego z dyskryminacją.


[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

Data urodzenia w CV - czy warto ją umieścić?
Data urodzenia w CV - czy musi być ona widoczna w CV? Czy może warto ten fakt ukryć przed rekruterem? Czy wysyłać CV bez daty urodzenia? Sprawdź!
Written by: CraftCv
Date Published: 10/28/2015
19 / 5 stars

Data urodzenia w CV – czy warto ją umieścić? reviewed on 14 listopada 2015 by rated 5.0 of 5
CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"