CV DZIENNIKARZ

Dziennikarz to osoba, która zbiera oraz analizuje fakty na temat istotnych wydarzeń, zjawisk i następnie przekazuje je opinii publicznej w różnych formach, tj. prasa, radio, telewizja. Dziennikarze prasowi zajmują się różnorodną tematyką. Można wyróżnić m.in.: dziennikarstwo polityczne, sportowe, biznesowe, naukowe czy śledcze. Dziennikarz specjalizujący się w określonej dziedzinie musi doskonale znać branżę oraz posługiwać się jej specyficznym językiem.

Aplikujesz na stanowisko dziennikarki / dziennikarza ?
Zobacz przykładowe CV dziennikarza  i stwórz idealny życiorys.
Sprawdź o czym powinieneś pamiętać komponując swoje CV.


Wzór CV Dziennikarz

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


cv dziennikarz

Wzór CV Glory doskonale pasuje na stanowisko dziennikarza. Powyższy wzór CV charakteryzuje się przejrzystym układem, przyjemną kolorystyką oraz lekkimi dodatkami graficznymi. Glory to prosty i atrakcyjny wzór CV, który w skuteczny sposób podkreśli Twoje kompetencje.


kod


Zadaniem dziennikarza jest przekazywanie rzetelnych, bezstronnych informacji oraz różnorodnych opinii. W tym celu dziennikarz zbiera informacje, korzysta z różnych źródeł. Redagując informację, powinien przestrzegać trzech warunków: dotyczy szczególnej staranności w ich opracowaniu, korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł informacji oraz weryfikować otrzymany materiał. 

Wymagania względem dziennikarza:

- Wysoka komunikatywność 
- Dyspozycyjność
- Kultura osobista
- Samodyscyplina
Doskonała znajomość rynku wydawniczego i rynku praw autorskich

- Doskonała znajomość języka polskiego, umiejętność pisania i redagowania tekstów
- Umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie i entuzjazm

Dziennikarzy można podzielić przede wszystkim ze względu na tematykę jaką się zajmują oraz rodzaj wykonywanych zajęć. Podstawowe z nich to:

 • Felietonista - osoba posiadająca stałą rubrykę lub program.
 • Korespondent – dziennikarz przysyłający materiał zza granicy. Może być czasowo oddelegowany do danego kraju np. w czasie wojny lub mieszkać w nim na stałe.
 • Reporter - najpopularniejszy typ dziennikarza. Zajmuje się on zbieraniem informacji i tworzeniem na ich podstawie reportażu. W praktyce bardzo często inny pracownik redakcji zbiera informacje, a inny pisze lub realizuje oparty na nich reportaż.
 • Redaktor - dziennikarz, który dodatkowo zajmuje się redagowaniem materiałów z podległego mu działu, gazety lub programu. Decyduje też o tym co zostanie opublikowane.

Jakimi kompetencjami powinna się wyróżniać osoba pracująca na tym stanowisku?

 • Zdolność szybkiego nawiązywania kontaktu
 • Dokładność i cierpliwość
 • Radzenie sobie ze stresem i presją czasu
 • Wysoka kultura osobista
 • Umiejętność aktywnego słuchania
 • Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji

Dziennikarz musi znać bardzo dobrze język polski i stale pracować nad swoim warsztatem, rozszerzać słownictwo. Bardzo pożądana jest znajomość języków obcych, co może wpłynąć na możliwość rozwoju kariery, np. można zostać korespondentem zagranicznym, dokonywać wywiadów z różnymi ludźmi w ich językach.

Główne obowiązki dziennikarza:

 • redagowanie i opracowywanie treści na potrzeby publikacji o tematyce funduszy unijnych
 • przygotowywanie publikacji do druku (współpraca ze studiem dtp, korektą, działem produkcji)
 • współpraca z ekspertami zewnętrznymi i ich rozliczanie w ramach budżetu
 • pozyskiwanie nowych ekspertów do współpracy
 • obsługa cms i zamieszczanie na stronach internetowych materiałów
 • tworzenie e-letterów i produktów dodatkowych do publikacji
 • Obserwowanie bieżących trendów na rynku wydawniczym

Dziennikarze nie zawsze są związani z jedną redakcją. Nie ma prawnego zakazu bycia dziennikarzem jednocześnie kilku gazet lub czasopism. Zakaz taki może wynikać jednak z umowy o zakazie konkurencji, która może stanowić element umowy o pracę, lub stanowić odrębną umowę.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje oraz wzór cv dla dziennikarza ułatwią Tobie komponowanie swojego CV. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z nowoczesnego Kreatora CV, który w prosty i szybki sposób wyróżni Twoją aplikację.


oferty pracy

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Wzór CV dla Dziennikarza
CV Dziennikarz
Written by: CraftCv
Date Published: 05/16/2016
4 / 5 stars

CV DZIENNIKARZ dnia 16 maja 2016 rated 4.8 of 5