Jak zarabiać więcej, wykonując pracę w domu? Gdzie szukać pracy zdalnej? [+16 serwisów z ofertami pracy przez Internet] Zobacz jak wygląda praca w domu.
PRACA W DOMU - GDZIE ZNALEŹĆ OFERTY
PRACY ZDALNEJ I JAK ZACZĄĆ? [2025]
Jak wygląda twój dzień pracy?
Albo jak myślisz, że będzie wyglądać? Wstaniesz wcześnie, zaspany zrobisz sobie kawę, żeby się rozbudzić, bo na ćwiczenia nie starczy pewnie sił i czasu (tak to jest, jak się zdarzy kliknąć opcję drzemki w budziku).
Potem 8h pracy, powrót, zmęczenie, rozwijanie pasji schodzi na dalszy tor…
A można inaczej!
Można pracować Z DOMU, czyli zdalnie. Brzmi jak spełnienie marzeń, co?Nie chcę demonizować pracy stacjonarnej ani gloryfikować zdalnej. Dlatego w tym wpisie opowiem ci o pracy zdalnej – jakie zawody mogą pracować w ten sposób, gdzie szukać ofert, jakie ma to wady i zalety, no i jak przygotować swoje CV pod ofertę pracy zdalnej.
Praca zdalna to wciąż nowość i domena wolnych zawodów. No, ewentualnie jeszcze pracowników dużych korporacji, którzy mogą, a czasem nawet muszą, kilka dni w miesiącu przepracować w domu. Coraz więcej zawodów ma możliwość pracowania z domu (czy z jakiegokolwiek innego miejsca – kawiarni, samolot, wyspy Bali).
Istnieją 3 rodzaje pracy zdalnej:
- stała - przez cały czas pracujemy zdalnie
- zmienna - w pewne dni pracujemy zdalnie, natomiast inne w biurze, zakładzie pracy itp.
- dodatkowa - tylko w wyjątkowych momentach decydujemy się na pracę zdalną.
PRACA W DOMU - JAKIE SĄ WADY I ZALETY?
+ OszczędnośćNie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na dojazdy czy drugie śniadanie na mieście.+ Łatwo o flowGdy pracujesz w biurze i już uda ci się wkręcić w pracę, za chwilę może przyjść koleżanka czy szef z pytaniem wybić cię z rytmu. W pracy z domu, jeśli wyciszysz telefon i zajmiesz dzieci (jeśli masz), łatwiej ci wejść w stan flow.
+ Brak nadzoru i kontroli
Tylko Ty decydujesz, co i jak zrobisz. To twoja sprawa, czy zrobisz sobie w pracy jedną czy trzy kawy oraz na jakie etapy podzielisz pracę. Nikt nie pyta cię, czy dany projekt jest już rozpoczęty i dlaczego jeszcze nie – pracodawcę interesuje tylko i wyłącznie gotowy efekt.
+ Poczucie wolności
Zwykle nie musimy pracować w ściśle określonych ramach czasowych, możemy sobie pozwolić na elastyczny czas pracy;
+ Praca z każdego miejsca na ziemi
Pracę zdalną można wykonywać w domu lub z dowolnego miejsca na ziemi! Wystarczy że zadbamy o dobry sprzęt oraz dostęp do bezpiecznego i chronionego łącza internetowego
+ To nie dla każdego
Jeżeli jesteś w stanie pracować zdalnie, to twój duży atut – nie tylko w czasach pandemii, ale i każdych innych.
- …to nie dla każdego; produktywność może spadać
Teoria facylitacji społecznej mówi, że obecność innych osób może działać na nas stymulująco – po prostu bardziej nam się chce i bardziej się staramy, jeśli mamy dokoła siebie innych. Inni ludzie są nam też potrzebni do rozmów - dlatego tu wygrywa praca stacjonarna.
Inaczej działa zrobienie sobie przerwy na pogaduszki przy kawie niż ta w domu, w której np. powiesisz pranie. Można sobie z tym poradzić – ale jest to wyzwanie. Ekstrawertycy mają zdecydowanie trudniej, by pracować wydajnie w pracy zdalnej (co potwierdzają badania).
- Czas przeciekający przez palce
Pracując zdalnie, możesz mieć poczucie, że czas leci za szybko. Tak dzieje się, gdy nie mamy ściśle określonego planu; gdy nie zachowujemy się… jakbyśmy byli w pracy. A przecież jesteśmy!
- Pokusa przerw na „tylko to ogarnę”
Włączysz pralkę – pracujesz, pracujesz – o, pika, że się wyprało! Nie da się wytrzymać tego dźwięku, otwierasz bęben, wracasz do komputera, „Nie no, szybko to powieszę”. Tak samo z załadowaniem zmywarki, zrobieniem obiadu, wyprowadzeniem psa…
W „zwykłej” pracy kuszą przerwy na kawę – tu: przerwy na obowiązki domowe.
- Pomieszanie sfer
Wychodzi z biura, zamykasz drzwi – i wiesz, że praca się na dziś skończyła. Natomiast w domu, gdy zamykasz komputer, to… niby praca się skończyła, ale TEN komputer wciąż jest w twojej sypialni. Albo kuchni. Albo praca się skończyła, ale chcesz obejrzeć na nim film.
To trudne zwłaszcza dla osób mających wolny zawód – kusi, by sprawdzić mail albo dokończyć zlecenie.
- Dbanie o siebie
Praca zdalna ma to do siebie, że pozwala nam na całkowity luz. Dresowe spodnie, stara bluzka - nie ma problemu, byleby tylko byłoby nam wygodnie. Cały dzień w piżamie - czemu nie? Jednak taki tryb pracy i życia może sprawić, że zupełnie przestaniemy o siebie dbać. Kiedy wychodzimy każdego ranka do biura, siłą rzeczy musimy zwrócić uwagę i na swój ubiór i na swój wygląd. W związku z tym poświęcamy czas na dbanie o siebie i często przez to czujemy się lepiej.
- Brak stałego zatrudnienia
Osoby pracujące zdalnie zazwyczaj podpisują umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Niestety, umowy te można błyskawicznie zerwać, co oznacza brak pewnej stabilności, a u niektórych – poczucia bezpieczeństwa.
Na wszystkie trudności można znaleźć sposób. Techniki zarządzania sobą w czasie, planowania… Jest cała masa porad, jak się zorganizować w pracy zdalnej – blogów, filmików, książek… Więc nawet jeśli na początku ci trudno pracować z domu, to znajdziesz sposób na samego siebie – albo sposób, jak znaleźć dobry sposób. :)
KTO MOŻE PRACOWAĆ ZDALNIE?
KILKA POMYSŁÓW NA PRACĘ Z DOMU
Pracować zdalnie mogą:- freelancerzy (osoby wykonujące wolny zawód lub samozatrudnione)- pracownicy naprawdę wielu zawodówW przypadku tych pierwszych praca zdalna zdaje się oczywista.
W przypadku tych drugich – też się da!
- Tłumacz pracujący zdalnie? albo korektor, redaktor? Pewnie!
- Zdalnie pracujący radca prawny? Tak!
- Nauczyciel online? Dziś widzimy, że da się prowadzić lekcje z domu – nie tylko korepetycje dla jednego ucznia, ale też zajęcia dla całej klasy.
- Dietetyk pracujący przez internet? No pewnie.
- Lekarz? W ograniczonym stopniu, ale tak (pomagający chorym przewlekle, udzielający konsultacji, wypisujący recepty).
Są też zawody, które nie są w stanie wprost pracować zdalnie. Pielęgniarka, kucharz… Mogą oni prowadzić np. blogi czy kursy online, ale nie a się zrobić zastrzyku czy dać czegoś do powąchania na odległość.
Są zawody czy zadania, które szczególnie łatwo wykonywać z domu. Wystarczy mieć komputer z internetem, podstawową umiejętność obsługi pakietu MS Office i kilka innych umiejętności.
JAK PRACOWAĆ ZDALNIE – ZADANIA I ZAWODY
- copywriter – to praca dla osób umiejących i lubiących pisać. Do przygotowania są różne teksty: artykuły na blogi firmowe, opisy produktów w sklepie internetowym, teksty na strony www, teksty pozycjonujące… Można się tego nauczyć. Jeśli masz wyuczony zawód – będzie to tym cenniejsze, bo możesz specjalizować się w tekstach kilku dziedzin.
- tłumacz - Osoby biegle władające językiem lub językami obcymi również może pracować zdalnie, jako tłumacz. Ofert w tym zawodzie jest coraz więcej: począwszy od tłumaczeń specjalistycznych, czy pism urzędowych, skończywszy na tłumaczeniach stron internetowych.
- sprzedawca internetowy - Często osoby zajmujące się prowadzeniem małych sklepów internetowych wykonują swoje obowiązki w domu. Ich praca polega przede wszystkim na zbieraniu zamówień od klientów oraz odpowiadaniu na ich wiadomości i zapytania za pośrednictwem maila lub telefonu.
- wirtualny asystent, wirtualna asystentka - jakie są jego, jej zadania?
Podobne do tych, które wykonuje standardowy asystent. No, odchodzi np. parzenie kawy. WA często pracują dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do zadań WA mogą należeć: robienie researchy, tłumaczenie i pisanie tekstów, prowadzenie kalendarza, umawianie spotkać, organizowanie wyjazdów służbowych, rekrutowanie, przygotowywanie prezentacji, sporządzanie dokumentów, umów, inne prace biurowe.
Dodatkowym atutem będą też umiejętności graficzne czy obsługi mediów społecznościowych. [ przygotowujesz swoje CV jako asystenta? TU znajdziesz przykładowe CV pracownika biurowego]
- księgowy - Niezależni księgowi, którzy pomagają rozliczać jednoosobowe działalności gospodarczych lub niewielkich firm, również mogą i nawet pracują zdalnie. [ TU znajdziesz sposób, jak napisać przekonujące CV księgowej ]
- montażysta filmów, reżyser dźwięku – montaż filmów i plików audio (czasem audiobooków, zazwyczaj podcastów).
- social media manager – tu zleceń jest bardzo dużo; teraz każda firma chce mieć swojego IG czy FP. Nie każdy z szefów czy managerów ma na to czas, nie każdy się zna – a większość młodych wie, jak to robić, bo się po prostu naoglądaliśmy już różnych profili. Podstawa to umieć robić dobre posty – poprawne i ciekawe. Możesz też planować kampanie FacebookAds…
- nauczyciel / udzielanie korepetycji – Twoje możliwości są nieograniczone. Możesz uczyć drugich grać na instrumencie, ale zaraz dalej mamy naukę historii, biologi, fizyki czy w końcu matematyki. Niemal na pewno w Twojej okolicy jest ktoś, kto potrzebuje pomocy.
- grafik, web designer [ TU znajdziesz sposób, jak napisać przekonujące CV grafika ]
- fotograf – do robienia np. portretów trzeba się spotkać z modelem, ale robienie fotografii produktowej może już w całości odbywać się w twoim domu.
PRACA Z DOMU – GDZIE SZUKAĆ ZLECEŃ?
Polskie serwisy:Zagraniczne serwisy:
Pracę zdalną w Polsce wykonuje około 6 proc. pracowników (według Banku Światowego) i są to najczęściej osoby zajmujące się nowymi technologiami bądź mediami, np. programiści, graficy, dziennikarze czy designerzy. Według ekspertów, biorąc pod uwagę ogromny rozwój technologii związanych z komunikacją, ten trend będzie się rozszerzał.
PRACA ZDALNA – JAK NAPISAĆ CV
Jeśli chcesz pracować jako freelancer, na zlecenie, najprawdopodobniej nie zostaniesz poproszony o CV – raczej o portfolio. W przypadku rekrutacji do pracy na umowę zlecenie czy umowę o pracę obowiązują standardowe zasady, czyli podstawą jest CV, czasem też list motywacyjny. [jak napisać dobry list motywacyjny -> przeczytasz TU].Jak przygotować CV, by dostać pracę zdalną?Wpisz te, które pokażą, że będziesz sprawnie pracował z domu, np.:- zorganizowanie
- silna motywacja do pracy
- umiejętność zarządzania sobą w czasie
- samodyscyplina
- elastyczność
- znajomość technik planowania i organizacji czasu
Czy po prostu:
- umiejętność pracy zdalnej (choć to jest dość ogólne – wykorzystaj to stwierdzenie, jeśli twoje CV nie zmieści już całej listy cech [ dlaczego twoje CV powinno być na 1 stronie -> przeczytasz TU ] i pewnie zostaniesz zapytany, co dokładnie sprawia, że sobie radzisz w takiej pracy).
Jeśli masz za sobą kurs zarządzania sobą w czasie, planowania czy o podobnej tematy – śmiało wpisz do w CV.- Zadbaj o oprawę graficzną
Jeśli chcesz pracować z domu, zadbaj, by twoje CV było ładne (uporządkowane) i o estetycznej oprawie graficznej. Praca z domu wymaga korzystaniu z różnych programów – nawet jeśli nie będziesz grafikiem, to warto pokazać, że umiesz jakoś ten komputer obsłużyć i przygotować CV ciekawsze niż takie na pustawej kartce w Wordzie.
Nie masz cierpliwości do robienia grafik albo po prostu się na tym nie znasz?
Spieszymy z pomocą! W CraftCV
wybierasz szablon CV spośród wielu wzorów (a każdy z nich ma kilka wersji kolorystycznych), uzupełniasz go swoimi danymi i gotowe.
Zapisujesz plik – i masz go już w formacie PDF, gotowy do wysłania!
Oprócz standardowych, wpisz te do zdalnej pracy grupowej.[Jeśli będziesz pisał CV w szablonie od nas, CraftCV, podsuniemy ci listę programów, które jeszcze warto wpisać]Nie zapomnij napisać, czym się interesujesz. Pokażesz w ten sposób, że masz co robić poza pracą. [ Jak opisać hobby w CV -> podpowiadamy w TYM artykule ]Praca zdalna może być trudna, ale i bardzo satysfakcjonująca. Najważniejsze, żebyś ty odnajdywał się w tej pracy. Jeśli lubisz tak pracować – super!; jeśli nie – też w porządku!
Życzę Ci powodzenia w szukaniu najlepszej dla siebie posady czy najlepszych zleceń.
Przeczytaj także inne artykuły: