Doświadczenie w CV: Jak opisać przebieg kariery w naszym życiorysie? Na co zwrócić uwagę?
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV — JAK JE PRZEDSTAWIĆ?
Doświadczenie to chyba najważniejsza rubryczka do uzupełnienia w CV. A że najważniejsza, to często i najbardziej problematyczna. Czy ma się go dużo, czy ma się go mało, czy ma się je bardzo specjalistyczne i trudno je przełożyć „na polski” – no jest niełatwo.
Spieszymy z pomocą, żeby było ci łatwiej opisywać to doświadczenie w CV. Oto kilka rad, testowanych na ludziach. ;)
W tym artykule dowiesz się:
- Jak skutecznie opisać doświadczenie zawodowe w CV
- W jaki sposób czytelnie przedstawić zakres kompetencji
- Na co zwracają uwagę rekruterzy podczas analizowania CV
Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.
ZANIM ZACZNIEMY – WYJAŚNIENIE POJĘĆ, CZYLI CO TO JEST DOŚWIADCZENIE
Słownik PWN podaje kilka definicji:
2. < wydarzenie, zwłaszcza przykre, które wpłynęło na czyjeś życie >
No to rozumienie może sobie odpuścimy. ;)
1. < ogół wiadomości i umiejętności zdobytych na podstawie obserwacji i własnych przeżyć >
Czyli doświadczenie to wszystko to, co przeżyłeś. To, co robiłeś – ale też to, co widziałeś, o czym czytałeś.
Na doświadczenia nabyte więcej obserwowaniem czy słuchaniem mamy osobne rubryczki w schemacie – kursy i szkolenia, umiejętności, języki. A w rubryce „doświadczenie” w CV skupiamy się na doświadczeniu z tego, co robiliśmy my sami.
Tylko co wybrać, żeby tam pisać…? Przez te 16 czy 24 czy 29 lat się trochę nazbierało…
JAK DOBRZE WPISAĆ DOŚWIADCZENIE DO CV?
#1 KLASYCZNIE
Czyli tak, jak mama uczyła. Albo polonistka. Albo poradnik z internetów, no ktokolwiek ci tam to tłumaczył.
Jedziemy typowo:
nazwa firmy -> stanowisk, jakie w niej pełniłeś -> okres zatrudnienia*
(* protip – jeśli jesteś nadal zatrudniony, to dopisz [data rozpoczęcia] – obecnie; czemu? Bo jeśli dajesz tylko tę jedną datę, to brzmi, jakbyś pracował tam tylko wtedy. Miesiąc czy dzień. ;))
To całkiem proste.
Przykład:
01/2020 - 12/2020
Gimnazjum nr 3, Kraków
Stanowisko: Nauczyciel języka polskiego
Najważniejsze obowiązki:
- prowadzenie przedmiotu zgodnie z podstawą programową
- okresowe sprawdzanie poziomu wiedzy po przez kartkówki, klasówki, testy wiedzy;
- ocenianie i argumentowanie ocen;
- zachęcanie i motywowanie uczniów do większej aktywności i samodoskonalenia;
- realizacja założeń programowych MEN;
- praktykowanie efektywnych, autorskich metod nauczania w odniesieniu do podstaw programowych;
- przygotowywanie zdolnych uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach matematycznych;
- omawianie postępów w nauce z rodzicami uczniów;
- udzielanie się na spotkaniach Rady Pedagogicznej.
Pisz o tym, czego wymaga od Ciebie pracodawca. Nie skupiaj się na kompetencjach nieistotnych dla danego stanowiska. Pamiętaj przy tym, że przeważnie obowiązki najbardziej istotne dla danego pracodawcy powinny być prezentowane jako pierwsze.
W kreatorze CraftCv podane jest miejsce do wpisania takich danych. W naszych szablonach to szczególnie łatwe - jest osobny formularz do wpisywania po kolei takich treści, więc na pewno nic ci się nie pomyli. ;)
Chcesz stworzyć Kreatywne CV lecz nie wiesz jak to zrobić? Poznaj Kreator CV w którym stworzysz nowoczesne CV w kilka minut - bez znajomości programów graficznych. Zyskaj nawet 3 razy więcej ofert pracy.
Czy to dobry sposób? Generalnie tak. CV to dokument o określonym schemacie, więc takie dane i w takiej kolejności to jest podstawa.
Jeśli jesteś pewien, że stanowisko, które wpisujesz, będzie przez rekrutera zrozumiałe, to możesz poprzestać na tych 3 informacjach.
Bo raczej każdy wie, co robi sprzedawca, barista czy wychowawca kolonijny.
Raczej.
A jak nie wie? No to jedziemy do #2.
Ale najpierw przykład:
Przedszkole Niepubliczne „Chatka Puchatka”
pomoc nauczyciela przedszkolnego, animator czasu wolnego
maj 2017 – kwiecień 2018
#2 ZROZUMIALE, Z WYTŁUMACZENIEM
Niezależnie od tego, co masz wpisane w doświadczeniu, warto o tym opowiedzieć więcej.
Informacje o tym, gdzie pracowałeś i jako kto i przez ile czasu – to podstawa. Ale fajniej opisać swoje doświadczenie dokładniej.
Fajniej, bo:
- Pokazujesz się jako osoba, która rozumie swoje zadania – bo umiesz opisać, co robiłeś i po co
- Wykazujesz się odpowiedzialnością – bo znasz swoje obowiązki
- Uzmysławiasz rekruterowi, jak dużo robiłeś – nawet jako kelner, którego głównym zadaniem jest usługiwać gościom, robisz kilka rzeczy –przyjmujesz zamówienia, rozliczasz je, dbasz o porządek w restauracji, obsługujesz kasę fiskalną, dbasz o kontakt z klientem…
- Wyjaśniasz niewtajemniczonym – tak jak pisałam TUTAJ[link] w artykule o tym, jak ogólnie napisać dobre CV na miarę 2019 roku, mówiłam, że zdarza się tak, że pracodawca nie wie, na czy polega dane stanowisko.
Sama ostatnio podczas rozmowy rekrutacyjnej tłumaczyłam, co robię jako copywriter.
Z tłumaczeniem = z opisem + po polsku (w miarę możliwości)
Okej, nazwy angielskie brzmią bardziej profesjonalnie i tak korporacyjnie, generalnie cool.
I okej, są zawody, których nie przetłumaczysz – social media manager to po prostu menedżer mediów społecznościowych albo specjalista ds. mediów społecznościowych, a customer service specialist to specjalista ds. obsługi klienta.
Ale np. copywriter?
Albo community manager?
Albo barista (kiedy aplikujesz nie do kawiarni, a restauracji, która m.in. serwuje napoje)?
Nie zawsze się da podać polską nazwę swojego stanowiska. Ale zawsze warto chociaż spróbować. Twoje doświadczenie nie ucierpi, gdy nazwie się je po naszemu, słowo!
#3 NIE POMIJAJ DOŚWIADCZENIA POZAZAROBKOWEGO
– WOLONTARIATÓWI INNYCH
Doświadczenie zawodowe to nie tylko, za co nam płacą. Albo co robi „w firmie”.
Doświadczenie zawodowe to to, czego doświadczyliśmy, a co przyda nam się w zawodzie
Czyli na przykład:
- dziennikarz – może wpisać praktyki studenckie w redakcji, a może też wpisać bycie redaktorem naczelnym szkolnej gazetki
- opiekunka – może wpisać zajmowanie się młodszym rodzeństwem, wolontariat szkolny (w którym pomagała młodszym dzieciom odrabiać lekcje), bycie harcerzem i pracę z dziećmi
- pracownik gastronomii – może śmiało do CV w doświadczenie wpisać organizowanie szkolnych kiermaszy, organizację spotkań „kuchnie świata” czy sprzedaży ciasta wraz z Samorządem Uczniowskim
Takie opisywanie jest szczególnie ważne, jeśli masz doświadczenie w działaniach bardzo specyficznych.
Np. wolontariaty szkolne, kościelne – ich zadania są dosyć zrozumiałe. Ale bycie animatorem dla dzieci na urodzinki różni się od bycia animatorem we wspólnocie kościelnej, a nazwa stanowiska niby ta sama. Trudne zadanie z opisaniem w CV swojego doświadczenia mają też harcerze, ci to dopiero mają dziwne te niektóre określenia. :) (Ale i oni mają już swoje słowniki harcersko-polskie, takie typowo pod pisanie CV!)
Czemu warto pisać o wolontariatach, projektach ze szkoły, uczelni? Bo nauczyło cię to tego, co będziesz tam robić. Sprzedając babeczki na szkolnym korytarzu nie masz kasy fiskalnej – ale obsługujesz klienta, masz kontakt z żywnością. I tak dalej.
#4 PROJEKTY JEDNORAZOWE TEŻ SIĘ LICZĄ
Czy pracowało się gdzieś trzy lata czy pół roku, czy miesiąc – to raczej bez większego zastanowienia wpisujemy do CV jako doświadczenie.
A o jednorazowych akcjach mało kto myśli. Czemu? Przecież…
Zorganizowałeś jeden Bieg Charytatywny i zajmowałeś się przede wszystkim koordynacją działań i pozyskiwaniem sponsorów i partnerów zewnętrznych – jakie ci to dało doświadczenie, czego cię nauczyło?
Czegoś na pewno. Minimum jedną rzecz znalazłeś, no np. właśnie zarządzanie projektem czy zespołem ludzi – albo odwagę do wystąpień publicznych.
No i popatrz, jakie masz doświadczenie.
#5 POWIEDZ NIE O ZADANIU, A JEGO EFEKCIE – MÓW ATUTAMI
Co jest jeszcze fajnego w wpisywaniu projektów jako doświadczenia? Że z większości z nich można wyciągnąć różne doświadczenia. :) I wiele atutów.
Na przykład:
Pomagałeś w organizacji koncertu, powiedzmy, że na juwenalia twojej uczelni – zajmowałeś się promocją na Facebooku. Co ci to dało? – doświadczenie w promocji eventów, znajomość branży eventów muzycznych; obsługę social mediów; budowanie społeczności fanów; robienie researchu; tworzenie strategii komunikacji, planu publikacji treści; delegowanie zadań (np. do grafika); kreatywność, terminowość…
Dużo wyszło, co? :) I brzmi to całkiem profesjonalnie. Wystarczy, że po pytaniu CO ZROBIŁEM, zadasz sobie kolejne – co mi to DAŁO?
DOŚWIADCZENIE W CV - GARŚĆ INFORMACJI NA KONIEC
Doświadczenie zawodowe może stanowić wiele rzeczy. Tak praca w firmie, jak i wolontariaty, jak i pojedyncze akcje. Kiedy rekruter ma do wyboru osobę, która pracuje w branży i ma doświadczenie na podobnym stanowisku, np. kelnera z 2-letnim stażem, a osobę, która robiła coś w ramach szkolnego koła – to prawdopodobnie wybierze tę pierwszą. Ale gdy ma do wyboru osobę z doświadczeniem „brak” a taką, która cokolwiek w życiu robiła i widać, że jest chętna do działania – to wybór jest równie oczywisty.
Pamiętaj – masz już doświadczenie.
Może niewystarczające na dane stanowisko, ale na pewno wystarczające, by je opisać i o nim mówić. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić!
Pamiętaj, aby na dole CV wpisać klauzulę zgodną z przepisami RODO. Tutaj dowiesz się, jak powinna brzmieć aktualna klauzula do CV w 2025 roku.
Przeczytaj także:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)
W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!