CV Programisty / Informatyka - Jak napisać CV + Wzór

CV Programista - Jak napisać CV dla osoby z branży IT? Chcesz wiedzieć, jak przekonać do siebie Pracodawcę? Zobacz wzór CV Informatyka/ Programisty, który pomoże Ci dostać pracę.
cv programisty
Share
PROGRAMISTA - ZAWÓD XXI WIEKU 

Jeśli wiesz co oznaczają nazwy PHP, C++, C#, JavaScript czy Python, a ponadto uwielbiasz pracę przy komputerze i interesują cię nowinki technologiczne, możesz spróbować swoich sił jako programista. Jak nim zostać i jak będzie wyglądała twoja codzienna praca odpowiadamy w tym artykule.


CHARAKTERYSTYKA PRACY PROGRAMISTY

Programista określany jest także jako koder, developer lub inżynier oprogramowania. Dla osób poszukujących pracy kuszący może okazać się fakt, że obecnie brakuje bardzo wielu pracowników. Szacuje się, że w ubiegłych latach brakowało aż około 50 000 programistów! Uwagę przykuwają także bardzo wysokie zarobki w tej branży. 

Dobry specjalista może liczyć na wynagrodzenie około 5000 zł miesięcznie, ale programiści z wieloletnim doświadczeniem, pracujący dla największych firm mogą liczyć na zarobki przekraczające kilkanaście tysięcy złotych. 

Trudno jednoznacznie określić, czym dokładnie zajmuje się programista. Ten zawód szybko ewoluuje i zmienia się zależnie od potrzeb rynkowych. Najprościej mówiąc, programista to osoba, która zajmuje się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego odpowiedniego języka. Przy programach bardziej złożonych konieczna jest zazwyczaj współpraca kilku lub nawet kilkunastu programistów. 

Do głównych obowiązków koderów należy, m.in.:


Do specjalistów najbardziej popularnych w Polsce można zaliczyć takich, jak: PHP Developer, iOS Developer, Android Developer, Ruby Developer, C# Developer, .Net Developer, Java Developer, Python Developer, Front-end Developer, Back-end Developer.



Potrzebujesz wygenerować profesjonalne CV dla programisty już teraz? Kreator CraftCv pozwoli Ci w kilka minut stworzyć profesjonalne Curriculum Vitae. Za pomocą naszego Kreatora zwiększysz swoje szanse na pracę idealnie dostosowując swoje CV do oferty pracy.

cv dla programisty

JAK NAJLEPIEJ PRZEDSTAWIĆ SWÓJ CEL ZAWODOWY 
W CV PROGRAMISTY?

Rekruter ma na zapoznanie się z dokumentami aplikacyjnymi bardzo mało czasu. Dlatego jeśli chcesz zwrócić uwagę na swój życiorys zawodowy zacznij od napisania krótkiego podsumowania zawodowego. Pamiętaj, aby cel zawodowy odpowiadał na pytania kim jesteś, jakie masz osiągnięcia, gdzie chcesz pracować, o jakie stanowisko się ubiegasz. Bardzo ważne, aby pamiętać o profilowaniu celu zawodowego pod konkretnego pracodawcę. 

Przedstawiamy przykładowe cele zawodowe na stanowisko programisty:

"Przez ostatnie cztery lata pracowałem jako Java Developer. Znam systemy Oracle, MS SQL, Postgresql oraz GIT i JIRA.Dobrze współpracuję w zespole i interesują mnie nowe technologie. Obecnie poszukuję pracy jako Senior Java Developer."

"Posiadam pięcioletnie doświadczenie w pracy na stanowisku Junior Software Tester i pracowałem w technologiach SQL, HTML5 i jQuery oraz Java. Obecnie jestem podczas szkolenia z narzędzi takich jak: XML, JSON, REST, RxJava, i poszukuję pracy jako Android Developer."

Jeśli dopiero chcesz rozpocząć pracę jako programista i nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym opisz, jakie masz wykształcenie i silne strony. 

"Jestem studentem V roku studiów na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonuję się programowaniem, obecnie doskonalę swoje umiejętności w środowisku Java. Dodatkowo kształcę się w programowaniu .Net i posiadam wiedzę z zakresu baz danych SQL. Biegle posługuję się językiem angielskim w stopniu C1. Obecnie poszukuję pracy jako młodszy programista .Net."

Poznaj kilka naszych porad, jak wyróżnić się i zdobyć wymarzoną pracę.
Przeczytaj: 8 wskazówek, jak napisać skuteczne CV w 2025 roku 

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – JAK JE OPISAĆ?

Poprzednie miejsca pracy to drugi co do ważności akapit w CV programisty. Nie warto wpisywać informacji o pracach dorywczych niezwiązanych z informatyką. Ani rekrutera ani kierownika nie obchodzi to, że w wakacje kandydat zbierał truskawki w Niemczech.
Jeśli chcesz zdobyć pracę w świetnej firmie, z licznymi benefitami i wysokimi zarobkami niewątpliwie musisz wyróżnić się z tłumu. 

Podając historię swojej pracy, warto nadmienić, za co byłeś w niej odpowiedzialny, jakie projekty udało Ci się zrealizować i co było Twoją odpowiedzialnością, a także jakimi ewentualnymi sukcesami możesz się pochwalić na każdym z zajmowanych stanowisk.



Zawsze odpowiadaj na konkretne ogłoszenie. Pracodawca chce wiedzieć, dlaczego ma zatrudnić właśnie ciebie i co możesz zaoferować jego firmie. Zbyt ogólne wyrażenia zmniejszają twoje szanse. 



Doświadczenie zawodowe to przede wszystkim:

• odbyte staże i praktyki związane z programowaniem
• poprzednie miejsca pracy związane z programowaniem
• kursy i szkolenia informatyczne
• udział w konferencjach IT oraz kołach uczelnianych
• własny blog i różne publikacje

Głównym elementem CV rzucającym się w oczy powinno być bogate doświadczenie zawodowe (zamiennie z projektami w przypadku startujących osób) oraz umiejętności kandydata.


Ważne! Pracodawcy najbardziej lubią takich pracowników, którzy generują zyski lub oszczędności oraz pomagają usprawniać codzienne obowiązki. 


Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV programisty: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?


WZÓR CV PROGRAMISTY

Pamiętaj, że dobre wrażenie robi się tylko raz. Jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne będą niechlujne i nieczytelne, zrobisz bardzo złe pierwsze wrażenie. Zadbaj o to, by Twoje CV programisty wyróżniało się spośród innych, korzystając z naszych rad i profesjonalnego kreatora.

cv programisty


WYKSZTAŁCENIE W CV PROGRAMISTY

Planując rozpoczęcie kariery programisty na myśl przychodzi najbardziej tradycyjna ścieżka zawodowa, czyli studia informatyczne. Po ukończeniu studiów można uzyskać tytuły licencjata/magistra informatyki lub magistra inżyniera.
Oprócz szkoły warto napisać o specjalności jaką wybraliśmy, szczególnie jeżeli jesteśmy po kierunku informatycznym.

Pamiętaj, że akapit edukacji jest tylko informacją czysto poglądową. Nie powinien decydować o karierze, jeżeli kandydat posiada duże umiejętności i wykształcenie wyższe.

Dobra informacja jest taka, że osoby, które nie mają czasu na studia z uwagi na inną pracę zawodową, chcą zmienić branżę lub po prostu nie chcą studiować, mogą samodzielnie kształcić się w tym zakresie. Zawodowym programistą można zostać na kilka sposobów. Jednym z nich są liczne kursy programowania. Zależnie od tego, jakiej specjalizacji programistą chcesz zostać, wybierz kurs o odpowiedniej tematyce. 

Warto dodać, że coraz częściej spotykaną formą nauki jest samokształcenie za pośrednictwem Internetu, tutoriali, e-book’ów, książek i czasopism naukowych. Jeszcze inną, ciekawą alternatywą są tzw. bootcampy. Polegają one na zrealizowaniu kursu w trybie przyśpieszonym pod okiem doświadczonego specjalisty, który pełni rolę mentora.

Jak wyeksponować wykształcenie w CV? Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie? Zobacz co wpisać w sekcję edukacja aby Twoje CV było skuteczne. Wykształcenie w CV - Jak je opisać? [Porady i Przykłady] 

KURSY I SZKOLENIA W CV DLA INFORMATYKA

W sekcji szkolenia warto wpisać 3-4 najważniejsze, czyli te, które skupiają się na technologiach oczekiwanych przez potencjalnego pracodawcę, zakończyły się ważnym certyfikatem bądź mocno na Ciebie wpłynęły.

Rodzaje kursów i szkoleń, które warto wpisać w CV programisty:

Opis każdego szkolenia powinien zawierać

Dobrym miejscem na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć jest list motywacyjny dla programisty



W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.

cv programista


CV PROGRAMISTY – JAKIE CECHY CHARAKTERY BĘDĄ 
PRZYDATNE W BRANŻY IT

Jeśli marzy ci się praca w zawodzie programisty, to niestety musisz posiadać zestaw określonych cech. Przeczytaj, co jest ważne w tym zawodzie:

1. Cierpliwość, wytrwałość

Wiele godzin spędzonych przy komputerze bywa wyczerpujące i niekiedy monotonne. Programista powinien być osobą wytrwałą w dążeniu do celu oraz cierpliwą. Nie zniechęcać się chwilowymi niepowodzeniami i nie rezygnować, gdy coś idzie nie po jego myśli. 

2. Umiejętność analitycznego myślenia
Umiejętność analitycznego myślenia jest konieczna do pisania dobrej jakości kodów. Osoba na tym stanowisku powinna myśleć logicznie i dostrzegać różnego rodzaju zależności. 

3. Samodzielność, umiejętność rozwiązywania problemów

Dobry koder to osoba samodzielna, która nie boi się wyzwań. Porażki go nie zrażają, a słowo „nie wiem” nie istnieje. Programista do problemu podchodzi spokojnie i szuka wszelkich możliwości, aby go rozwiązać. 

4. Chęć rozwoju, nauki i ciągłego doskonalenia się

Rynek IT stale się zmienia. Pracownicy z branży informatycznej muszą stale podnosić swoje umiejętności i poziom swojej wiedzy. Dobry programista lubi się uczyć i interesują go nowości. 

5. Umiejętność pracy w zespole

Zdarza się, że przy większych projektach konieczna jest ścisła współpraca kilku programistów. Dobry specjalista potrafi się sprawnie komunikować i organizować swoją pracę w zespole. 

6. Umiejętność przyjmowania krytyki

W tym zawodzie krytyka jest nieodłącznym elementem pracy. Kod często ma błędy i wymaga poprawy. Osoby wrażliwe na krytykę, będą przeżywać frustrację, gdy przełożony zwróci im uwagę. Ważne jest, aby pamiętać, że pomyłki zdarzają się najlepszym, a nie myli się tylko ten, który nic nie robi.

Czy wiesz, że wykonując swój zawód możesz zarabiać z domu? Gdzie szukać pracy zdalnej? W naszym artykule znajdziesz +16 serwisów z ofertami pracy przez Internet. Przeczytaj: Praca zdalna - jak zarobić pieniądze pracując w domu?  

cv dla programisty


JAKIE PROGRAMY MOGĄ OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNE 
W CV DLA PROGRAMISTY?

Z uwagi na specyfikę tego zawodu, oczywiste jest, że programista musi biegle posługiwać się w branży IT. Komputer, to jego codzienne narzędzie pracy. Zależnie od tego, jakim specjalistą chcesz zostać, konieczna będzie znajomość różnych języków programowania. Zazwyczaj developerzy znają kilka języków programowania, jednak specjalizują się w jednym z nich. Najpopularniejsze to: Java Script, JAVA, PHP. C++.

Wysyłając CV do małej firemki może być to CV bardzo treściwe. Masz bardzo duże szanse, że CV będzie przeglądać osoba, która wie kogo szuka. Składając CV programisty do korporacji należy wypisać maksymalnie dużo poznanych technologii, wpłynie to na naszą korzyść. Obok każdego języka programowania powinieneś dopisać nazwy frameworków i bibliotek z jakich umiesz korzystać.


Podając nazwy frameworków i technologii należy także pisać o ich wersji. Daje to osobie technicznej lepsze spojrzenie na profil kandydata, nasza osoba wypada bardziej profesjonalnie. Przykładowo dodając znajomość HTML istotne jest czy znamy HTML 4.01 czy HTML5.



PORTFOLIO W CV PROGRAMISTY

Dla większości rekruterów sama deklaracja o znajomości danego języka programowania to za mało. Po pierwsze kandydat może kłamać, a po drugie ilość lat doświadczenia nie zawsze odpowiada faktycznym umiejętnościom. Dlatego zazwyczaj kandydaci proszeni są o udostępnienie fragmentów stworzonego kodu. 

Takie portfolio warto przygotować osobno, z dostępem online – np. na GitHub, a w CV po prostu załączać do niego link. 



Wskazówka! Jeżeli tworzyłeś interesujące projekty realizowane wyłącznie dla siebie – dla własnej satysfakcji lub w formie praktyki, nie wahaj się umieścić ich w CV. Jest to bardzo cenne źródło informacji o Twoich umiejętnościach i zdolnościach. 




CZY PROGRAMISTA MUSI ZNAĆ JĘZYKI OBCE?

Odpowiedź brzmi tak. Znajomość języka angielskiego jest niezwykle ważna. Choć pewnie znajdą się nieliczne osoby, które bez dobrej znajomości języka radzą sobie w świecie informatyki, to jednak jeśli chcesz zostać dobrym specjalistą, musisz posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Wynika to z tego, że język programowania stworzony został właśnie w języku angielskim, a ponadto jest to podstawowy język w branży IT. 

Dodatkowo duże koncerny często wymagają od swoich pracowników kontaktu z klientami zagranicznymi.



Wskazówka! Pisząc, że znasz język angielski w stopniu „średnim”, nie dajesz rekruterowi absolutnie żadnej pewnej informacji. Słowo „średni” w żaden sposób nie weryfikuje Twoich umiejętności językowych. Podając informacje w CV programisty, należy je jak najbardziej zawężać i precyzować – w przypadku znajomości języków obcych powinieneś posługiwać się stopniami w oficjalnej skali Rady Europy, a najlepiej dodatkowo potwierdzić je stosownym certyfikatem.


Żeby wiedzieć gdzie i jak najlepiej napisać o swojej znajomości języka przeczytaj artykuł:
Języki obce w CV - jak opisać znajomość języków w CV? 
 

JAKIE HOBBY MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNE 
W CV DLA INFORMATYKA / PROGRAMISTY?

Tak naprawdę każde hobby okaże się przydatne. Bez względu na to, czy jest to czytanie książek, gra w karty, czy dalekie podróże. Jednak, decydując się na pracę kodera, ważne jest, aby lubić pracę przy komputerze, śledzić nowinki techniczne i nie męczyć się długotrwałym siedzeniem przed ekranem komputera. 

Na pewno nikogo nie zdziwi fakt, że większość osób z branży IT lubi grać w gry komputerowe i takie hobby jest jak najbardziej pożądane. 

Chcesz wpisać zainteresowania w swoje CV? Sprawdź jak zrobić to dobrze. Przeczytaj ten artykuł: Zainteresowania w CV - 6 porad jak opisać hobby w CV

KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH 
W CV DLA PROGRAMISTY

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2025 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.


Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

Wiesz już co umieścić w swoim CV – wystarczy, że użyjesz jednego z naszych szablonów CV dostosowując go do swoich potrzeb, a Twoja kandydatura z pewnością nie pozostanie niezauważona.

cv programista


Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!