Atuty w CV - jakie cechy charakteru warto umieścić? Podkreśl w CV mocne strony, cechy charakteru i osobowości oraz uargumentuj ich przydatność na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Oto lista cech, które pozytywnie wyróżnią Cię podczas rekrutacji.
ATUTY W CV - JAK JE OPISAĆ?
Atuty w CV - jakie cechy charakteru warto umieścić? Podkreśl w CV mocne strony, cechy charakteru i osobowości oraz uargumentuj ich przydatność na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Poniżej odpowiedź na najczęściej zadawane pytania oraz lista cech, które pozytywnie wyróżnią Cię podczas rekrutacji.
ATUTY W CV – CO TO TAK NAPRAWDĘ JEST I PO CO TO WPISYWAĆ
Wielu z nas nie wie, jak opisać rzeczy, które wiemy, że mamy, ale nie wynikają one bezpośrednio z doświadczenia (a nim może być nie tylko praca na konkretnym stanowisku, ale też realizacja projektów wolontariackich)
Nawet jeśli wiemy, co i jak wpisać, to nie zawsze chcemy to zrobić.
…Bo to „takie nic”…
...Bo to zarozumiałe mówić o swoich zaletach…
...Bo jeśli czegoś nie mam w doświadczeniu, to po co to wpisywać…
…Bo to jest takie oczywiste...
Gdyby ta kolumna była w CV niepotrzebna, to w poradnikach nie pisałoby się o tym, jak ją odpowiednie wypełnić. To, co niepotrzebne, w końcu znika - np. ja w szkole uczyłam się, że pierwsza w CV jest rubryczka z edukacją, a druga z doświadczeniem. Dziś wiem, że to doświadczenie powinno być pierwsze (byłam dobrze uczona, na tamten moment – po prostu trochę się od tego czasu zmieniło).
Atuty w CV jak były, tak są. Nie bez powodu.
Dlatego warto uzupełnić w CV rubrykę „atuty”. Czym ją wypełnić?
Wpisujesz w nią te cechy, które mają pokazać, że nadajesz się do pracy na wybranym stanowisku czy w wybranej branży. To to, co jest twoim zasobem osobistym, a co wyróżnia cię na tle kandydatów tak samo wyedukowanych i doświadczonych. Pewne kompetencje lub ich brak mogą także mieć wpływ również na relacje panujące w zespole, co z kolei przekłada się na atmosferę i wydajność.
Średnio na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej. Stwórz nowoczesne i skuteczne CV TUTAJ
JAKIE ATUTY W CV ZAZWYCZAJ NAJBARDZIEJ INTERESUJĄ PRACODAWCÓW?
Na początku jeszcze raz powiem, że atuty w CV naprawdę ważne. Spójrz sama, sam spójrz na jakiekolwiek ogłoszenie o pracę – lista poszukiwanych u kandydata cech czy umiejętności jest często dłuższa niż opis wymaganego doświadczenia. Ja spotkałam się również z ogłoszeniami, w których były dopisane tego typu teksty: „nawet jeśli masz mniejsze doświadczenie, niż oczekujemy albo dopiero się uczysz, ale masz cechy, których potrzeba na tym stanowisku, to i tak wyślij swoje CV albo napisz do nas”.Dlaczego te atuty są tak istotne u kandydata i nic dziwnego, że pracodawcy chcą się dowiedzieć, jakie są twoje? Wyobraźmy sobie dwóch pracowników firmy XYZ:Pani Halina ma duże doświadczenie. Jest wykształcona w swoim zawodzie i umiejętnie wykorzystuje wiedzę w realizacji zadań. Zna rynek, wiele już widziała. Trudno jednak jej pracować w zespole – nie umie zlecać zadań ani mówić jasno, czego potrzebuje. Samej też niełatwo jej pracować – umie zrobić dobrze, tylko zanim to określenie „dobrze” będzie mogło być użyte, to szef i koledzy muszą się „nagimnastykować”. Pani Halina nie do końca umie się sama zorganizować, zarządzać swoim czasem, szukać źródeł. Jest dobrym pracownikiem o tyle, że ma dużą wiedzę, ale brakuje jej samodzielności i kompetencji społecznych.Pani Grażyna pracuje w jednej firmie z panią Haliną. Ma wykształcenie kierunkowe, doświadczenie – to drugie zdecydowanie mniejsze niż pani Halina. Mimo tego, pani Grażyna została przyjęta do pracy i bardzo dobrze sobie w niej radzi. Wciąż się uczy – czasem potrzebuje wskazówek merytorycznych. Jest samodzielna w pracy – gdy dostaje polecenie, dopyta o szczegóły na tyle, by ze spokojem móc usiąść do biurka, zaplanować sobie pracę. Jeśli czegoś nie wie – poszuka informacji albo dopyta. Dobrze dogaduje się ze współpracownikami. Jest dobrym pracownikiem o tyle, że choć ma mniejszą wiedzę, to jest samodzielna i ma dobrze rozwinięte kompetencje społeczne.Zadanie do tekstu: która z pracownic będzie uważana za bardziej wydajną?
(odpowiedź brzmi: pani Grażyna)Najbardziej cenione u kandydatów umiejętności to kompetencje miękkie. Które?
Z raportów wynika, że najczęściej opisywanymi w ofercie pracy są te:- zarządzanie sobą w czasie
- uczciwość
- odporność na stres/umiejętność pracy pod presją
- ambicja
- pomysłowość/kreatywność
- punktualność
- praca w grupie
- zarządzanie ludźmi/zespołem
Badania pokazują, że w ostatnim czasie wzrasta znaczenie umiejętności miękkich w CV — 80% pracodawców uważa, że są one niezbędne, by odnieść sukces.
JAK WYBRAĆ ATUTY, KTÓRE WARTO WPISAĆ DO CV
Wyżej wymieniłam te najbardziej pożądane atuty, ale przecież nie będziesz robić kopiuj-wklej z tego artykułu i wstawiać do swojej CV-ki opisanych tu kompetencji. (A nawet jeśli chcesz, to śmiało – choć nie musisz ich stąd przepisywać, bo w szablonach CraftCV są podane propozycje cech do wpisania.)Pamiętaj, że atuty to:- cechy osobowości, które masz
- cechy wynikające z ról, jakie pełnisz w zespole (w uproszczeniu: w grupie zawsze są ci, którzy wymyślają pomysły; wykonawcy; osoby krytycznie myślące i udoskonalające pomysły; dusze towarzystwa dbające o atmosferę; pilnujący czasu i porządku itd.)
- umiejętności, które w sobie rozwinąłeś (np. dzięki szkoleniom – z zarządzania sobą w czasie, treningu liderskim)
Zwróć też uwagę na to, jakie umiejętności są podane w treści ogłoszenia jako wymagane na tym stanowisku.
Przy opisywaniu atutów w CV warto mieć na uwadze to, że niektóre z nich, choć są opisywane w ofercie pracy, to nie ma co ich wpisywać.
Tak jest np. z punktualnością – możesz o niej wspomnieć, pewnie – ale to jest cecha, której nie da się udowodnić inaczej niż swoim działaniem. Takie umiejętności jak pracy w zespole czy zarządzania swoim czasem potwierdzisz, opowiadając o jakiejś sytuacji, w której się nimi wykazałeś, z kolei mówiąc o punktualności, będziesz brzmiał mniej wiarygodnie – bo co powiesz, że się starasz nie spóźniać do pracy? że na ostatnie spotkanie przyjechałeś 20 min wcześniej? no nie brzmi to na duży atut.
Podawanie punktualności jako swojego atutu jest też o tyle niebezpieczne, że jeśli się spóźnisz, nieważne z jakich przyczyn, to od razu jesteś odebrany jako mniej wiarygodny.Poznaj kilka naszych porad, jak wyróżnić się i zdobyć wymarzoną pracę. Przeczytaj:
8 wskazówek, jak napisać skuteczne CV w 2025 roku
ATUTY W CV – GDZIE WPISAĆ I ILE ICH PODAĆ
Ogólna wskazówka jest taka, by pisać je na dole, pod koniec dokumentu. Szablony, które ci oferujemy w CraftCV, ułatwiają sprawę o tyle, że od razu masz te atuty wklejone w CV. Jeśli chcesz je przekleić w inne miejsce, to śmiało – zrobisz to, klikając w naglówek sekcji na szablonie i przeciągając ją w wybrane miejsce.
Ułatwieniem jest też to, że w naszych szablonach proponujemy ci konkretne cechy (o tym już pisałam) oraz że możesz je wypisać w różny sposób – od kropek, ptaszków… i innych takich ozdobnych znaczników graficznych. Jeśli w całym CV rozpiszesz się na więcej niż jedną stronę – program da ci o tym znać poprzez wyświetlenie informacji, że twoje CV mieści się na więcej niż jednej stronie (czemu lepiej pisać CV tylko na jedną stronę, poczytasz [tu]).Co do ilości - od 3 do 6 atutów spokojnie wystarczy. Tak jak przy wymienianiu hobby – nie ma się co specjalnie rozpisywać.
Podpowiedź: Wpisywanie atutów jest przydatne również pod kątem zapełniania pustych miejsc w CV. Jeśli jest ono pustawe, to można je wysłać; można również dopisać coś jeszcze. Doświadczenia czy edukacji sobie nie wymyślisz, wymieniać dużo hobby – no nie bardzo, za to wyliczenie większej liczby zalet i umiejętności brzmi uczciwie i bezpiecznie.
Wierzcie w siebie. Pamiętajcie o tym, jacy jesteście i co umiecie. Pamiętajcie też, że pracodawcy naprawdę doceniają wasze zalety i umiejętności miękkie – często nawet bardziej niż te twarde. I nie pomijajcie rubryki atuty w CV!
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)
W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!