błędy w cv

Błędy w CV, które zniszczą Twoje szanse na rozmowę o pracę

Bardzo ważnym elementem w procesie ubiegania się o wymarzoną pracę jest poprawnie skonstruowane CV. Błędy w CV już na starcie skreślają osobę ubiegającą się o pracę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy tworzeniu lub weryfikowaniu swojego CV.

Wysyłasz setki aplikacji i nikt nie odpowiada? Oto przegląd najczęstszych błędów w CV.

Upewnij się czy nie popełniłeś żadnego z nich, zanim wyślesz swoją aplikacje do kolejnego pracodawcy.

Najczęściej popełniane błędy w CV:

1. Kłamstwa

W dobie internetu ludzie również często zapominają, że każdy życiorys zawodowy łatwo zweryfikować np. telefonicznie poprzez kontakt z poprzednim pracodawcą.

2. Braku treści w mailu

Choć w żadnym ogłoszeniu nie jest to formalnie wymagane, elementem kultury biznesowej jest nie wysyłanie maili (z załącznikiem) bez żadnej treści. Pamiętaj, email do pracodawcy z załączonym CV musi zawierać treść!

3. Błąd na błędzie

Upewnij się czy Twoje dokumenty aplikacyjne nie zawierają żadnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych bądź literówek. Rekruter na pewno zwróci na nie uwagę.

4. Mało istotne informacje

Każde CV powinno być pisane pod konkretną ofertę, dlatego należy w nim zawrzeć fakty ważne dla danego stanowiska, a o pozostałych jedynie wspomnieć. Wypisywanie szczegółowo całej historii zatrudnienia, często rozbudowanej, tylko ukrywa elementy najważniejsze dla danego pracodawcy. Oczywiście, kandydat który dopiero rozpoczyna swoją karierę nie ma zbyt wiele doświadczenia, ale to nie znaczy, że należy wpisywać w CV każde doświadczenie zawodowe bądź około zawodowe.

5. Rozciąganie CV na 3-4 strony

Dobre CV nie powinno swoją długością przekraczać 1-2 stron A4. Pracodawców irytują zbyt długie „historie życia” – CV to nie opowieść, a zebranie najważniejszych informacji o naszym doświadczeniu zawodowym. Młode osoby, bojąc się że ich CV jest zbyt ubogie, potrafią niekiedy trzy miesiące doświadczenia i dwie prace wolontariackie rozciągnąć na trzy stronicową epopeję. Taki opis wcale nie sprawia wrażenia, że jesteś bardziej doświadczony, niż jesteś.

6. Prosty język

Pracodawca ma zaledwie kilka minut by zapoznać się z treścią CV. Jeżeli będzie napisane niezrozumiale i nieprzejrzyście zniechęci się i zrezygnuje z analizowania go.

7. Niestaranna formabłędy w cv

Forma CV jest równie ważna co jego treść. Wygląd dokumentów od razu skupia na sobie uwagę. Życiorys zawodowy musi wyglądać nie tylko estetycznie, ale też być idealnie czytelny. Zadbaj by papier był czysty, czcionka czytelna i wystarczająco duża, pisownia poprawna, bez błędów np. literówek, niedokładnych nazw pracodawców, kropki po „mgr”, niezrozumiałych nazw stanowisk itp. Kolorowa czcionka, różne style pisma, brak sformatowania, różne wielkości czcionek nie zostaną wysoko ocenione przez rekrutera.

8. Jedno CV do wszystkich

Nie dostosowanie swojej aplikacji do wymogów pracodawcy, skreśli z miejsca każdego kandydata. Czytaj uważnie każde ogłoszenie i twórz CV, jeśli nie pod każdego pracodawcę, to, chociaż pod konkretną branżę.

9. Brak nazw firm lub dat zatrudnienia

Kandydaci chcąc ukryć niewygodne dla siebie dane w CV (lub przez nieuwagę) nie wypisują dat zatrudnienia bądź nazw zakładów pracy (pisząc np.”firma produkcyjna”).Takie CV sprawia wrażenie, że kandydat chce coś ukryć lub zwyczajnie kłamie.

10. Nieodpowiednie zdjęcie

Pamiętaj, że jego dołączenie to nie przykry obowiązek, ale wielka szansa. To na jego podstawie pracodawca wyrabia sobie zdanie na twój temat. Nie zmarnuj takiej okazji.

11. Nieprawdziwe referencje

Dołączenie kontaktów do osób, które mogą wydać ci referencje jest z pewnością bardzo cenne, pod warunkiem jednak, że jesteś pewny ich opinii na swój temat i one zgadzają się takich referencji udzielić. Kompromitacją jest gdy pracodawca dzwoni do wskazanej osoby, a rozmówca jest zaskoczony.

12. Nieprofesjonalny e-mail

CV to poważny dokument, dlatego adres poczty elektronicznej również musi być zgodny z biznesową etykietą. Koniecznie wystrzegaj się umieszczania niepoważnych adresów mailowych typu: twojekochanie@wp.pl, monisia77@gmail.com.

Zobacz jak może wyglądać Twoje CV  (stwórz CV i list motywacyjny tutaj)


program do cv


13. Nieodpowiednia chronologia

Kandydaci do pracy często gubią chronologię – przy opisywaniu wykształcenia i doświadczenia zawodowego najpierw wymieniają te najbardziej odległe, a dopiero potem aktualne. Powszechnym standardem jest kolejność achronologiczna: rozpoczynamy od najbardziej aktualnych informacji, na końcu umieszczając te najstarsze.

14. Brak danych kontaktowych w CV

Brak danych kontaktowych to kolejny, bardzo często  spotykany błąd w cv. Pamiętaj, że jeśli nie zamieścisz swojego numeru telefonu, adresu lub adresu mailowego, to potencjalny pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.

15. Zły format CV

Są osoby, które wysyłają swoje dokumenty aplikacyjne w różnych dziwnych formatach plików. Standardem powinien być Word lub najlepiej PDF, który daje nam gwarancję, że dokument nie „rozsypie się” na komputerze potencjalnego pracodawcy. Nie wysyłajmy też plików o dużej objętości, które niepotrzebnie blokują skrzynkę.

16. Brak zgody na przetwarzanie danych

Brak zgody na przetwarzanie danych w cv to poważny błąd. Jeśli nie zamieścisz tej klauzuli, rekruter nie będzie uprawniony do kontaktu z tobą i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.


[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

Błędy w CV, które zniszczą Twoje szanse na rozmowę o pracę
Najgorsze błędy w CV - zbiór. W tym artykule znajdziesz najczęściej spotykane błędy w CV. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!
Błędy w CV
Written by: CraftCv
Date Published: 05/10/2015
5 / 5 stars

CraftCv

CraftCv

"Wyróżnij się lub szukaj w nieskończoność"